Инициативата, финансирана от Оперативна програма „Околна среда“ на ЕС с 400 000 лева, предвижда изграждането на мрежа от книжарници в цялата страна, където хората ще могат да даряват старите си книги, които впоследствие ще бъдат разпределени по читалища, училищни библиотеки и социални домове. Негодните за употреба книги ще бъдат предавани за рециклиране.
Така ефектът по проекта „Зелено знание“ има двойно измерение – еконасоченост чрез разделното събиране на книги и образователен и културен характер чрез предаването им в читалищата.
Инициативата стартира в 7 града в страната – София, Пловдив, Велико Търново, Бургас, Варна, Габрово и Плевен, като в мрежата са включени близо 50 книжарници като пунктове за събиране на книгите – съобщи Диана Сивинова от Сдружение „Зелена България ръка за ръка“, което реализира проекта.
3 са книжарниците в Пловдив, които ще бъдат партньори по проекта „Зелено знание“. Всичко за проекта и локация за книжарниците може да се види на сайта www.zelenoznanie.com.
Целта е да се съберат около 50 000 книги, което е около 10 тона хартия. Така се предотвратява образуването на 10 тона битови отпадъци, а от друга страна читалища и социални институции ще обогатят своите книжни фондове.
Първите граждани вече са предали своите книги в една от трите книжарници, с които проекта си партнира в Пловдив – научаваме от управителя Дима Войникова. Тя допълни, че първите хора, оставили книги, били млади майки, които предали детски книжки, за да освободят място в библиотеките си за други детски книги, но за по-големи деца.
Призивът към гражданите е да предават качествена и актуална литература, и, разбира се, книги в добър вид – подчерта Сивинова.
До края на август се реализира първият етап от проекта – събиране на книгите по книжарниците, а през септември следва тяхното сортиране и предаване по читалищата в страната.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..