Инициативата, финансирана от Оперативна програма „Околна среда“ на ЕС с 400 000 лева, предвижда изграждането на мрежа от книжарници в цялата страна, където хората ще могат да даряват старите си книги, които впоследствие ще бъдат разпределени по читалища, училищни библиотеки и социални домове. Негодните за употреба книги ще бъдат предавани за рециклиране.
Така ефектът по проекта „Зелено знание“ има двойно измерение – еконасоченост чрез разделното събиране на книги и образователен и културен характер чрез предаването им в читалищата.
Инициативата стартира в 7 града в страната – София, Пловдив, Велико Търново, Бургас, Варна, Габрово и Плевен, като в мрежата са включени близо 50 книжарници като пунктове за събиране на книгите – съобщи Диана Сивинова от Сдружение „Зелена България ръка за ръка“, което реализира проекта.
3 са книжарниците в Пловдив, които ще бъдат партньори по проекта „Зелено знание“. Всичко за проекта и локация за книжарниците може да се види на сайта www.zelenoznanie.com.
Целта е да се съберат около 50 000 книги, което е около 10 тона хартия. Така се предотвратява образуването на 10 тона битови отпадъци, а от друга страна читалища и социални институции ще обогатят своите книжни фондове.
Първите граждани вече са предали своите книги в една от трите книжарници, с които проекта си партнира в Пловдив – научаваме от управителя Дима Войникова. Тя допълни, че първите хора, оставили книги, били млади майки, които предали детски книжки, за да освободят място в библиотеките си за други детски книги, но за по-големи деца.
Призивът към гражданите е да предават качествена и актуална литература, и, разбира се, книги в добър вид – подчерта Сивинова.
До края на август се реализира първият етап от проекта – събиране на книгите по книжарниците, а през септември следва тяхното сортиране и предаване по читалищата в страната.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..