Имунолози от Медицинския университет в Пловдив проучват продължителността на имунния отговор на преболедувалите коронавируса и т. нар. имунна памет.
Едновременно те изследват и продължителността на имунния отговор след ваксиниране. Учените се интересуват също колко дълго се задържат антителата, които неутрализират вируса, какъв е клетъчният имунитет, добит посредством специфични клетки в кръвта на имунизираните.
Същевременно, здравните власти предупреждават, че страната ни е на прага на четвърта COVID вълна. Според експерти пикът й се очертава през септември. Статистиката сочи, че най-засегнати от Делта варианта са хората на възраст между 20 и 30 години.
Какъв е отговорът на учените за мутациите на вируса и податливостта му към ваксините?
До шестия месец при голяма част от имунизираните имунният отговор е надежден по отношение на нивото на антителата, които неутрализират вируса, както и на клетъчния имунитет, който се доказва със специфични клетки в кръвта на имунизираните. Към четвъртия - петия месец след поставянето на ваксина нивото на антителата постепенно започва да пада, обясни проф. Мариана Мурджева, ректор на Медицинския университет в Пловдив.
Ефектът от ваксинационния процес може да бъде доказан с имунологичните промени в организма. Вече има и тестове, с които може да се отчете продължителността на имунния отговор.
Това е мащабна програма, в която се очаква да се включат всички големи имунологични лаборатории под егидата на Българската асоциация по клинична имунология и Експертния съвет по клинична имунология, заедно с Дружеството по имунология към Съюза на учените.
В момента имунолозите работят активно по създаването на такива програми за изследване на постваксиналния имунитет.
По темата Антоанета Петричанска разговаря с ректора на Медицинския университет в Пловдив проф. Мариана Мурджева.
Интервюто е в звуковия файл.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..