Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Русева кани още 6 художници на СъБитие в Брягово

| обновено на 16.08.21 в 09:01
10
Даниела Русева в ателието си в Брягово
Снимка: Личен архив: Даниела Русева

В първомайското село Брягово днес започва първият художествен пленер. Той носи името СъБитие и се организира от пловдивската художничка Даниела Русева. В двора на нейния дом тя кани шестима свои колеги от страната, с които заедно ще рисуват в продължение на 6 дни, вдъхновени от природата и живота на село. 

Това са Илиана Манукова, Цветелина Максимова, Кирил Иванов, Слав Кривошиев, Стефан Петков и Румен Димитров. Даниела Русева е седмият творец. Тя осигурява на частни начала платна и предоставя материалите от двора ѝ, за да провокира въображението на художниците, и допуска, че някои от тях могат да излязат от обичайната форма на картината.

Старобългарският смисъл на думата СБИТIЕ е "сбъднало се е", казва Русева. А сбъднатите творби от първия пленер ще могат да се видят в Деня на „отворените врати“ на 22 август. 

Идеята е СъБитие да се превърне в традиция. А мечтата на неговата създателка – да възроди със съмишленици Брягово и да го превърне в културно средище.

За избора на дом, далече от града, за вдъхновението от историята и архитектурата, както и за бреговете в живота и в изкуството можете да чуете интервюто с Даниела Русева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Пловдив 2019" дава 2 млн. лв. за културни събития догодина

Фондация "Пловдив 2019" обявява две отворени покани за културни събития през 2026-та година. Целта е да се запази  модела за развитие на наследството от инициативата "Европейска столица на културата".  За шест години   фондацията  инвестира над 13 милиона лева в ново и съвременно културно съдържание за града, стотици събития с български и международни..

публикувано на 25.11.25 в 15:12

Театралният музей на Драмата става интерактивен

Пловдивският драматичен театър започва реализацията на проекта „Видео съдържание за интерактивна платформа“. Той е сред 24-те културни проекта, които ще се реализират в Пловдив до февруари 2026 година със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост. Зад проекта на Драматичен театър – Пловдив, стоят директорът Сюзанна..

публикувано на 25.11.25 в 10:39

Среща с поетесата Катерина Василева в “Петното на Роршах“

Среща разговор с младата поетеса Катерина Василева ще се състои в клуб "Петното на Роршах" от 19 часа тази вечер. Ще стане дума за силата на отделния човек, за големите несправедливости и малките ни победи, за умението ни да се отстояваме и да устояваме.  Модератор на срещата е писателката Ина Иванова. Инициативата е на Литературния фестивал..

обновено на 25.11.25 в 06:57

Почитаме Свети Климент Охридски

На 25 ноември Българската православна църква отдава почит на Свети Климент Охридски. Той е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония. Данните за живота му преди неговата дейност..

публикувано на 25.11.25 в 06:56

Читалища в Пловдив изграждат дигитални клубове

Четири читалища в Пловдив стартират реализацията на проект за създаване на модерен Дигитален клуб, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, подкрепен от Европейската комисия.  Това са читалище „Шалом Алейхем – 1945“, НЧ"Алеко Константинов", НЧ"Младост" и НЧ"Антим Първи". Проектът е на стойност 52 000 лв за всяко..

публикувано на 24.11.25 в 10:41