Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хиляди се стичат към Бачковския манастир за Голяма Богородица

На Голяма Богородица Бачковският манастир, който носи името „Успение на Пресвета Богородица“, посреща миряните за празника с помощници, които доброволно се включват в посрещането и осигуряването на противоепидемичните мерки. Те ще следят за дезинфекция и маски при влизане в храма, както и да няма струпване на хора. 

Тук традицията е да се събират хиляди богомолци, които палят свещ пред Чудотворната икона на Божията майка и се молят за здраве. 

Тържествената литургия започва в 9 часа. 

Тази година миряните, които посетят манастира, ще могат да разгледат и трите напълно обновени параклиса - на Св. Св.Теодор Тирон и Теодор Стратилат и на Светите Апостоли.Те са укрепени, благоустроени, с нови иконостаси и икони. 70 години са били затворени за посещение, но до тях от манастира вече се стига по поклоническа пътека. 

Готов е и новият паркинг, който се раполага на 10 декара непосредствено пред портите манастира. Така паркоместата се увеличиха тройно и за желаещите да се изкачат с автомобилите си до манастира мястото е достатъчно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Улица в "Южен" е преасфалтирана и с паркинг за 47 коли

С изцяло нов асфалт е част от улица „Славееви гори“ и паркингът край нея. Това съобщи кметът на район „Южен“ Атанас Кунчев. Пространството пред „Славееви гори“ между номера 44 и 52 е изцяло преасфалтирано. Положени са 740 кв.м. настилка, изградени са и нови бордюри. Напълно готов е и паркингът край улицата. Той се простира на 600 квадратни..

публикувано на 22.06.25 в 09:05

Цените на зеленчуците и на част от плодовете поевтиняват

Значително понижение в цените на зеленчуците, на някои плодове и основни хранителни стоки по борсите у нас тази седмица показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Тази седмица спад на цените има при всички зеленчуци, наблюдавани от Комисията. Най-значителен той е при краставиците - с 16,3 на сто..

публикувано на 22.06.25 в 07:54

Братя Мангасариян и Gipsy Kings закриват "Франкофоли“

Днес е последният ден на Фестивала „Франкофоли“ на Гребната база в Пловдив. Вечерта ще започне с обичаните български музиканти Братя Мангасариян, известни със своя хумор и с ефектното си сценично присъствие. След тях публиката ще се наслади на изпълненията на македонския изпълнител Кирил Джайковски, който ще представи микс от етно мотиви..

обновено на 22.06.25 в 07:15

Войводиново избира на балотаж кмет на селото

Втори тур на извънредните местни избори се провежда във Войдиново. Балотъжът е между Атанас Христозов  от "Има такъв народ“ и Тошко Златарев от “Обединени земеделци“. На първи тур Златарев  получи 265 гласа, а Атанас Христозов - 243.  До частичния вот се стигна, след като на 6 март почина досегашният кмет на Войводиново  Димитър Тосев, който..

публикувано на 22.06.25 в 07:01

Смилян е домакин на събора "Изворен глас"

Родопското село Смилян е домакин на Фолклорния събор "Изворен глас“. С него започват и изложение под наслов "Чиста храна за нас и нашите деца“ и Фестивал на дивите цветя.  Съборът "Изворен глас" включва надпяване, надиграване и категория за разказвачи на история на родопски диалект.  Билки, мед и пчелни продукти, домашно приготвени сладка,..

публикувано на 21.06.25 в 17:07