Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризисният щаб във Велинград заседава заради пожара в с. Кръстава

| обновено на 16.08.21 в 11:08
Снимка: © Getty Images/Guliver

Заради тежката ситуация след пожара в петък срещу събота в село Кръстава, който изпепели домовете на 10 семейства, кметът на община Велингард Костадин Коев свиква днес заседание на Кризисния щаб. Във Фейсбук профила на общината той съобщи, че в изгорелите селскостопански постройки са загинали и животни. 

Стихията бе овладяна със съвместните усилия на огнеборците от Велинград, Якоруда, Сърница, Доспат и Пазарджик, на горските служители и на доброволци. Във фейсбук профила на общината Коев обяви, че сега най-важна е помощта за засегнатите.

"Още се събуждаме със страх и напрежение", съобщи кметът на Кръстава Салих Узунов.

"34-35 човека са всичките, които са пострадали. Тези хора са настанени при близки и при роднини. След 2 – 3 дена ще дойдат подвижни къщички с по две стаи, баня и тоалетна.", обясни кметът на Кръстава. 

Той заяви, че не може да каже каква е причината за пожара, това ще установят разследващите, но според слуховете в селото, най – веорятно е било късо съединение в една от селскостопански постройки. 

Узунов посочи, че хората вече искат строителни материали – тухли и дървен материал, тъй като храна и дрехи вече има достатъчно. 

Община Велинград разкри дарителска банкова сметка, в която да се събират средства за засегнатите семейства. 

Сметката е в Общинска банка
BIC SOMBBGSF
IBAN BG 28 SOMB 91303161807100
Основание за плащане “Дарение за село Кръстава”

Същевременно, в понеделник кметството в доспатското село Късак организира дарителска кампания за подпомагане на пострадалите от пожара в село Кръстава. Всеки може да помогне според възможностите си, гласи съобщението, в което са указани конкретни препоръки. Могат да се даряват хранителни продукти, трайни и  от първа необходимост, консерви и др. Приемат се също завивки, спално бельо и кърпи, детски дрехи и обувки за деца от 3 до 10 години. Във всички търговски обекти в селото са поставени кутии за дарения, като събраните средства ще бъдат преведени по сметката на пострадалите в  Кръстава.

Кметът на община Велинград д-р Костадин Коев със заповед ще определи комисия, която да разпределя и контролира изразходването на събраните средства. В нея задължително ще присъства и кметът на село Кръстава Салих Узунов, посочват от общината.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пуснаха срещу 25 000 лева парична гаранция обвиняемия по делото "Дебора"

Районният съд в Пловдив промени мярката за неотклонение от „постоянно задържане под стража“ в „парична гаранция“ на обвиняемия по делото „Дебора“ – Георги Георгиев. Размерът на паричната гаранция е 25 000 лева. „Магистратите прецениха, че дългият срок, в който е задържан подсъдимият, е отслабил интензитета на онази опасност, която..

публикувано на 15.07.25 в 13:37
Пловдивски университет

Над 63% от държавната поръчка в ПУ е запълнена

Над 63% от местата държавна поръчка в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ за академичната 2025/2026 година са запълнени след първо класиране. Изцяло заети са местата в специалността  „Педагогика на обучението по физическо възпитание“ задочна форма на обучение.  Приети и записани във висшето училище са 2410 първокурсници, като 1907..

публикувано на 15.07.25 в 13:08

Има риск Панагюрище да остане без питейна вода

Панагюрище е застрашено от безводие, ако не се направи спешен ремонт на най-компрометираните участъци от водопроводната мрежа. За да не се стигне до воден режи, до дни започва ремонт на съоръженията от Бошуля до помпена станция номер 3. Във видеообръщение, кметът на Панагюрище Желязко Гагов призова жителите на общината да не ползват питейна вода за..

публикувано на 15.07.25 в 12:22
От ляво на дясно: Ива Иванова, изп. дир. на Държавен фонд

Министър Тахов подозира картел между преработващите дървесина фирми

От днес екипи на АДФИ влизат на проверки в държавните горските предприятия в страната. Ние трябва да сме сигурни защо печеливши бизнеси, каквито бяха доскоро те вече не разполагат с достатъчно приходи, за да обезпечат дейността си. Това заяви земеделският министър Георги Тахов и допълни, че МЗХ подготвя искане до КЗК да бъде установено дали има..

публикувано на 15.07.25 в 12:13

36 кг марихуана са иззети от модерна оранжерия в Пазарджишко

Наркооранжерия за отглеждане на марихуана разкри полицията в пазарджишкото село Сарая. Модерно оборудваното помещение е открито в къщата на 53- годишен криминално проявен мъж от града.  Открити са засадени 161 броя растения от вида на конопа с височина между 120 и 130 сантиметра. Наркооранжерията била много добре прикрита и оборудвана с въздуховоди,..

публикувано на 15.07.25 в 12:03