Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честваха "Денят Ашуре" пред Джумая Джамия

Денят Ашуре се проведе днес до сградата на Джумая Джамия, от чието настоятелство бяха домакини на събитието. Празникът на солидарността, както се нарича от мюсюлманската общност, се чества на 10-ия ден от месец Мухарем и почита няколко важни за всички авраамически религии събития. 

Ахмед Пехливан, председател на джамийското настоятелство на Джумая джамия, разказа. 

"Ашурето е ястието на мира, то включва в себе си всички вкусове на всички общности". 

Отбелязването на Деня Ашуре, е повод за сплотяване на цялото човечество и се счита за обща ценност на всички основни религии. Затова и на официалното откриване присъстваха представители на еврейската, мюсюлманската и католическата общности. 

Светлозар Калев, председателят на организацията на евреите "Шалом" - Пловдив, каза че Пловдив е градът, в който толерантността вирее най-добре. 

"През целия си живот в града се срещаме с хора от различни общности и успяваме да живеем заедно без никакви проблеми".

На този ден се чества краят на Потопа и акостирането на Ноевия ковчег. В този ден Адам (или Адем) е изведен от Рая, когато среща отново Ева. Денят "Ашуре" се свързва още и със спасяването на евреите от Египет. Тогава те нямат какво да ядат и получават повеля от Всевишния всеки да събере , каквото намери и от това да направят гозба. Така в тази гозба има боб, нахут, захар, жито, мляко, а днес ние я познаваме като ашуре.

Човекът направил ашурето за събитието - Цветелина Христова, разказва какво още има в него. 

"Сушени смокини, кайсии, кокос, стафиди, шам фъстък, абсолютно всичко има в едно ашуре, това е сладостта му".

Официалният старт на събитието беше направено с чаша Шербет и  реч на Ведад Ахмед, председател на висшия мюсюлмански съвет. 

"Този празник е важен за всички религиозни общности и представлява събития, които са предопределили вярата на много хора по света. Важно е всички да сме солидарни и единни в този прекрасен свят".

След речите на официалните лица, сред които бяха областния управител на област Пловдив Ангел Стоев, Красимир Асенов, заместник кмет на район Северен, представители на фондация Заедно и общински съветници, започна и ритуалът на единствения българския дервиш Вели Васил Тасков. 

Той изигра характерният за дервишите танц, като в рамките на 10 минути насъбралата се тълпа гледаше в транс изпълнението му. Движенията в кръг с характерните бели дрехи омагьосаха публиката.

Дервишки танц

Секунди след като приключи ритуала Дервиш Вели Васил Тасков описа емоциите си така. 

"Усещането е за една празнота. Докато дервишът се върти той започва да усеща как егото му, азът, се разтваря. Докато публиката наблюдава дервишът тя може да усети точно това". 

Честването на празника “Ашуре” завърши с дългоочакваното раздаване на десерта. Стотици граждани имаха шанса да опитат от приготвенияпред тях кулинарен шедьовър. За минути голямата тенджера с горещо ашуре остана пуста, а сладки усмивки се наблюдаваха в немалък радиус около Джумая Джамия. 

Разсипване на Ашуре



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Над 1 800 души в сградите на Градската художествена галерия

Опашки от желаещи да разгледат голямата постоянна експозиция на Градска художествена галерия се появиха в Пловдив.  Над 830 пловдивчани и гости, сред които не малко чужденци, успяха безплатно да се насладят на великолепието на българското изобразително изкуство, създавано през последните 200 години, представено в историческата сграда на ул...

обновено на 18.05.25 в 15:15

Изложбата "Открития 2024" е в Археологическия музей - Пловдив

Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в  Регионален археологически музей – Пловдив .  На 17 май 2024 г.  ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..

обновено на 17.05.25 в 10:26

Археологът София Христева ни води по Небет тепе

Археологът София Христева разказва за Небет тепе в следващото пътешествие из „Духовните маршрути в Пловдив“. Тази събота - 17.05.2025 г., в 10:00 ч. със сборен пункт пред входа на Небет тепе, започва поредният маршрут от новият сезон на „Духовни маршрути в Пловдив 2025“. Водач ще бъде археологът София Христева, която освен доказан специалист..

публикувано на 17.05.25 в 07:54

В "Срещите" - разговор за човека и Бог

С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г. по-късно ?  И още - защо Бог го изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог?  Слушайте, интересно е.

публикувано на 16.05.25 в 10:26

Камерният фестивал се открива в Пловдив на 18 май

Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната.  На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..

публикувано на 16.05.25 в 09:30