Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

9% ДДС за книги и учебници е цивилизационна заявка

Манол Пейков
Снимка: FaceBook/Manol Peykov

"Постоянният 9% ДДС за книги и учебници е цивилизационна заявка, която трябва да направим - че словото е по-могъщо от меча". Това каза пред Радио Пловдив пловдивският депутат от Демократична България Манол Пейков по повод внесения законопроект да се запази намалената данъчна ставка за книги и учебници.

Той припомни, че това бе направено с внесения законопроект по времето на правителството на Бойко Борисов през миналия юли като анти-ковид мярка за заведенията и покрай тях данъкът бе намален и за книгите и учебниците.

„Сега предложената промяна е да отпадане една от точките – така по чисто козметичен начин, отпадайки тази точка, в която пише, че е временна, мярката става постоянна, но тя става постоянна само за книги и учебници“ – поясни естествето на законопроекта Манол Пейков.

Той е съвносител на проектозакона с народни представители и от ГЕРБ, ИТН, ДПС и ИБГНИ. Под него стоят подписите на председателя на Парламента Ива Митева и двама председатели на комисии –на Любомир Каримански по бюджет и финанси и на Тома Биков –по култура и медии.

Според Манол Пейков, от подобна намалена ставка ще се възползват не само издателската индустрия, а и хората, които са по цялата ценностна верига на книгоиздаването – от автора през преводача, редактора, коректора, оформителя, страньора и най-накрая читателя. „Тази сума се разпределя между всички, и най-накрая издателя“ – посочи депутатът, който е и преводач, и книгоиздател.

Като напомни, че в България книгите са най-евтини в целия ЕС, а ДДС върху тях е най-висок от целия ЕС, Пейков заключи, че онзи дял печалба,  който у нас остава за издателите и може да се преразпредели, е толкова малък, че реално пречи както да се вдигнат ставките на хората по веригата, така и да се издават високорискови заглавие.

„А в много случаи най-високо литературните и най-ценните заглавия са високорисковите. Знаете - лесно се продават по-леките четива. Така че това е важен и изключително смислен законопроект за бъдещето на България“ - подчерта депутатът.

Според него в инокономически план предложението не засяга тежко нашата икономика, защото, по думите му, „чистият финансов интерес от намаления ДДС за държавата е приблизително равен на оборота на една средноголяма фармацевтична фирма“.

На въпрос какво ще спечели държавата от това, че ще загуби процент от ДДС ставката, ако се приеме законопроектът, Манол Пейков отговори:

„Книгата и изобщо литературата, и изобщо изкуството са меката сила на една държава. Отвъд това, става дума за един доста малък като реални финансови изменения ресурс. По мои изчисления цялата книгоиздателска индустрия за година оборотът й е около 100 млн. лева съвсем грубо. Значи тук говорим за 10-11 млн. лева - това е една относително дребна като размер инвестиция, която води към едни много важни и много дългосрочни ползи“.

Цялото интервю с Манол Пейков може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Здравка Евтимова получава Националната литературна награда "Иван Вазов"

Писателката и преводач Здавка Евтимова е носител на Националната литературна наградата „Иван Вазов“ за 2024 г.  Наградата се присъжда за цялостен принос за литературна и преводаческа дейност. Решението за тазгодишният приз е на 9- членна комисия с председател заместник- кмета Калина Чилингирова и членове - дейци от културните институции в..

публикувано на 28.06.24 в 11:29

Фестивалът за шансони "Златен ключ" - за 21-ви път в Пловдив

Днес се открива 21-вият Международен фестивал за шансони "Златен ключ"  - Пловдив 2024. Всяка година той  се организира от Алианс Франсез в партньорство с Община Пловдив и под патронажа на Посолството на Република Франция и Френския институт за България. Тази година духът на фестивала ще бъде шоколад и шансони, като френският майстор Венсан..

публикувано на 28.06.24 в 08:35

Димитър Павлов с първа самостоятелна изложба

Младият пловдивски художник Димитър Павлов открива първата си самостоятелна изложба в независимото пространство за изкуство Галерията. Чрез картините той представя различни етапи от развитието си като живописец – от началните години в Националната художествена галерия в София до последните няколко години. Творбите проследяват различни стъпки от..

публикувано на 27.06.24 в 12:56

Световни знаменитости и млади таланти в Епископската базилика

Фестивалът „Дни на музиката в Балабановата къща“ продължава с концерт в Епископската базилика „Световни знаменитости на една сцена с млади таланти“. В проявата ще участват американското сопрано Елизабет Поуп, пианистката Виктория Василенко и перкусионното дуо Аглея Канева и Александър Вичев. Според критиците Елизабет Поуп притежава бистрота на..

публикувано на 27.06.24 в 08:20

Бюджетът по проект "Мобилност" свърши

Община Пловдив спря приемането на нови заявления за индивидуални и групови пътувания натворчески килективи по проект „Мобилност“ поради изчерпване на финансовия капацитет. От началото на годината са одобрени и финансирани 19 проектни предложения на стойност 64 677,95 лева, което изчерпва гласувания за тази година бюджет.  Гласуваните от Общинския..

публикувано на 26.06.24 в 13:58