България се е отправила към трети предсрочни парламентарни избори. Те обаче ще са безсмислени, ако поведението на политическите партии не се промени. Така смята политологът доц. Светослав Малинов.
„Промяната ще дойде с промяна на поведението на политическите партии, а не от вота на избирателите, който няма драматично да пренареди нещата. Най-вече ще трябва да се смени поведението на ИТН. Ако те не го променят и не разберат грешките си от 11 юли, не ни очаква нищо добро“, това заяви политологът в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.
Той изрази оптимизъм като каза, че е имал очаквания за сформиране на кабинет след вторите парламентарни избори.
„Самият факт, че това не се реализира показва крайно нелогично, изненадващо безпринципно поведение. Аз се надявам, че все пак ще можем всички да се поучим от тази грешка, както политическите лидери, така и избирателите“, каза Малинов и допълни, че се надява „ИТН никога повече да няма инициативата и лидерството за съставяне на правителство“.
На въпроса избори 2 в 1 или гласуване в три поредни седмици, той каза, че трябва да изберем „по-малкото зло“.
„Сливането на двата избора не е добра идея. Кампаниите ще се слеят, няма да има ясни послания, а може да възникнат и технически проблеми“, заяви политологът.
А прогнозата му за протичането и крайния резултат от трети предсрочни парламентарни избори е:
„Пропорциите между партиите могат да се променят, но като цяло двата блока- на статуквото или партиите на протеста и партиите, свързани с предишното управление, и БСП между тях, ще останат същите. Вероятно ще има размяна на местата между ИТН, ДБ и БСП. Вероятността ГЕРБ да спечели е сериозна, но тази победа няма да доведе до абсолютно нищо, ГЕРБ ще останат в изолация“ , категоричен бе Малинов.
Той каза още, че в толкова кратък срок от време, преди третите предсрочни парламентарни избори е невъзможно съставянето на политическа партия между министрите Кирил Петков и Асен Василев, които все още изпълняват дейностите на служебния кабинет.
Цялото интервю с политолога доц. Светослав Малинов слушайте в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..