Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промяната ще дойде с промяна в поведението на партиите

България се е отправила към трети предсрочни парламентарни избори. Те обаче ще са безсмислени, ако поведението на политическите партии не се промени. Така смята политологът доц. Светослав Малинов.

„Промяната ще дойде с промяна на поведението на политическите партии, а не от вота на избирателите, който няма драматично да пренареди нещата. Най-вече ще трябва да се смени поведението на ИТН. Ако те не го променят и не разберат грешките си от 11 юли, не ни очаква нищо добро“, това заяви политологът в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Той изрази оптимизъм като каза, че е имал очаквания за сформиране на кабинет след вторите парламентарни избори.

„Самият факт, че това не се реализира показва крайно нелогично, изненадващо безпринципно поведение. Аз се надявам, че все пак ще можем всички да се поучим от тази грешка, както политическите лидери, така и избирателите“, каза Малинов и допълни, че се надява „ИТН никога повече да няма инициативата и лидерството за съставяне на правителство“.

На въпроса избори 2 в 1 или гласуване в три поредни седмици, той каза, че трябва да изберем „по-малкото зло“.

„Сливането на двата избора не е добра идея. Кампаниите ще се слеят, няма да има ясни послания, а може да възникнат и технически проблеми“, заяви политологът.

А прогнозата му за протичането и крайния резултат от трети предсрочни парламентарни избори е:

„Пропорциите между партиите могат да се променят, но като цяло двата блока- на статуквото или партиите на протеста и партиите, свързани с предишното управление, и БСП между тях, ще останат същите. Вероятно ще има размяна на местата между ИТН, ДБ и БСП. Вероятността ГЕРБ да спечели е сериозна, но тази победа няма да доведе до абсолютно нищо, ГЕРБ ще останат в изолация“ , категоричен бе Малинов.

Той каза още, че в толкова кратък срок от време, преди третите предсрочни парламентарни избори е невъзможно съставянето на политическа партия между министрите Кирил Петков и Асен Василев, които все още изпълняват дейностите на служебния кабинет.

Цялото интервю с политолога доц. Светослав Малинов слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47