Най-новата постоянна музейна изложба „Пловдив по пътя на модерния свят“ в Регионалния исторически музей ще бъде официално открита на Празника на града, 6 септември. Тя може да се разглежда от 2 септември, и представя над 400 експоната и богат снимков материал. Това е първата изложба под тепетата, която проследява модернизацията на града от Освобождението на България през 1878 година до втората половина на XX век.
Директорът на РИМ д-р Стефан Шивачев каза, че сред най-ценните вещи са тези на пловдивчанина д-р Константин Стоилов, министър-председател на България в края на XX век, сбирка на машини и съоръжения от Тютюневия град, както и табелите на Първата привилигирована фабрика за консерви в Пловдив, нарисувани от Цанко Лавренов.
Музеят излага за първи път ретро детска кола Форд, от средата на XX век, както и първия български радиоапарат „Адмиралъ“ от 1938 година, от който все още звучат мелодии.
Проследена е модернизацията на улици и булеварди в Пловдив, както и индустриализацията на града, с модерните апарати и уреди за времето си, от пишещи машини, до телефони, грамофони, уреди за измерване и т.н. Могат да се разгледат и архимни снимки от Първото българско земеделско-промишлено изложение, 1892г.
Експозицията е подредена в изцяло ремонтираното южно крило на Областното събрание на Източна Румелия на пл. „Съединение“ 1. Целта е и да послужи активно в часовете по история на учениците от Пловдив.
Специално са показани колекции от български монети, от периода след Освобождението до днес. Видно е и как Пловдив е един от центровете на банковото дело в България. Има ценна колекция с вещи на Мария Найден Герова, както и на Рудолф Фрик, основателя на Бирената фабрика, колекция на Недко Каблешков, дарена от наследниците.
На 6 септември изложбата може да се разгледа безплатно, от 9.30 часа до 15 часа, и вечерта от 19.45 с официалните гости.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл, а видеоисторията вижте в youtube канала ни и тук:
Много са въпросите, които проф. Георги Каприев поставя в книгата си "Българските разломи". Аз си избирам ето този - защо преходът ни склерозира в трудна за променяне структура? И наистина ли всичко, което ни се случва днес, е още от началото на българската обществена тъкан? Защо ни липсва духовен аристократизъм??? Слушайте разговора в..
Първа самостоятелна изложба в Пловдив открива Анелия Николова в галерия Elysium. Експозицията включва произведения, създадени през последните две години, вдъхновени от музиката на Рахманинов, Бах, Григ, Равел, Вивалди и Брамс, от литературата на Итало Калвино, Милош Църнянски и Ерик-Еманюел Шмит, както и от поезията на Збигнев Херберт...
На този свят има два вида хора – едните харесват Мечо Пух, другите го обожават. Да, чувал съм, че според някои Малкият Принц на Екзюпери например звучи прекалено романтично, дори леко лигаво. Срещал съм объркани души, които не просто не харесват, а направо не понасят историите за Алиса на Луис Карол. Единственият човек обаче, който със сигурност не е..
Младата пловдивска художничка Петя Доненчева открива изложба маслена живопис в Градската художествена галерия. Представя 74 картини, които са рисувани през последните 4 години. Платната разкриват свят, в който се съчетава класическият натюрморт с емоцията на съзерцателния пейзаж. Характерни за Доненчева са наситените цветове. Изложбата носи..
Античният фестивал „Диоклецианополис – кръстопът на времето“ се открива днес в Хисаря. Това е второто му издание като тази година ще бъде посветен на един от най-вълнуващите аспекти на всяка култура – храната и гастрономията. Диоклецианополис, познат със своето богато историческо наследство, ще възкреси традициите на древните цивилизации, които..