„Давам нещо от себе си, което е веднъж в живота – за цял живот“ е посланието на изложбата, посветена на изяществото на кимоното и неговата история. Събитието поставя начало на 32-те Дни на японската култура в Културен център „Тракарт“ в Пловдив.
Организатори на изящното представяне в три последователни дни са Снежана Накатани и д-р по Музикознание и Музикално изкуство Нели Койчева, която ще представи традиционни японски песни. Програмата предвижда още онлайн включване директно от Япония с майстор Хидеко Накатани по Ямамура Горю /икебана/, както и изписване на йероглифи.
Като най-разпознаваемото японско облекло, кимоното датира от повече от хиляда години по времето на периода Хеян. Въпреки че днес това не е всекидневно облекло, традиционните одежди все още се носят за специални поводи като сватби, погребения, чайни церемонии.
Форумът се осъществява с подкрепата на Посолството на Япония в България, а входът е свободен.
Най-новото място за изкуство – галерия „НестандАрт“ , се намира на бул. „Шести Септември“ №172 . Тя ще бъде открита тази вечер с изложба на двама добре известни на българската и международната художествена сцена артисти - Веско Велев и Минчо Панайотов . Създатели на новото арт пространство са фондация „Изкуство през вековете“ и Биенале на..
Явор Костадинов открива изложба живопис и рисунки тази вечер в Сводестата зала на Балабановата къща. Експозицията носи заглавие „Under. Over. Near. Far. // Под. Над. Близо и далеч.“ и може да се разгледа до 23 март. Младият художник показва произведения от последните пет години с акцент върху рисунките и скиците в малък формат, т.нар. ескизи и..
Литературен салон Spirt &Spirit в Пловдив организира среща с Любослава Трайкова в клуб Петното на Роршах. Ще бъде представен нейният дебютен сборник с разкази „Корени и светила“. Срещата се осъществява със съдействието на Литературен фестивал Пловдив чете и ИК "Жанет 45". Те представят авторката така: "Бърз ум, богат език и внимание към..
От 11 до 30 март 2025 г. известният художник Матей Матеев ще покаже пред своите многобройни почитатели и приятели новата си самостоятелна изложба „ЖИВОТ“ в Градска художествена галерия – Пловдив, ул. „Княз Александър I“15. Откриването е на 11 март от 18:00 ч. „Как да не направя тази изложба…Друго не искам, не мога. С живописта..
92 момичета и момчета от пловдивските гимназии дадоха старт на четиринадесетата учебна година на Модерна академия на изкуствата „Синдикат”. И тази година заниманията са безплатни благодарение на финансирането от Община Пловдив. Програмите са осем - „Творческо писане”, „Графичен дизайн“, „Модерна музика”, „Екранни изкуства”, „Модерни методи на мислене”,..