Служебният министър на икономиката Кирил Петков съобщи, че документацията по договора на ВМЗ-Сопот със сръбска фирма от август 2018 г., по който не са правени доставки, е изпратена в ДАНС и вече е в прокуратурата.
Министърът съобщи това по време на заседанието Временната парламентарна комисия по ревизията за установяване на злоупотреби и нарушения при разходването на средства от Министерския съвет, министерствата, държавните органи, държавни и общински предприятия, дружества с повече от 50 на сто държавно и общинско участие и местните власти през последните 5 години.
Председателят на комисията Мая Манолова съобщи, че по договора ВМЗ авансово е превело 10,2 млн. долара, като е било предвидено след 60 дни да бъде получена продукция, но това трета година не се случва, а информацията по сделката е засекретена. Манолова цитира публична информация, според която разплащането е станало по нареждане на ниво министър на икономиката или председател на Министерския съвет и, че ставало дума за такса "спокойствие" - с публични пари, в посока Сърбия.
Мисля, че ние като принципал сме направили нужното, за да защитим интереса, но за мен много по-важно е да има прозрачен конкурс за назначаване на новия борд, предприятието да продължава да работи максимално добре, заяви министърът и повтори, че през следващите месеци дружеството, което сега е към Държавната консолидационна компания /ДКК/, трябва да премине директно към Министерството на икономиката. Моята надежда е, че другата седмица вече ще сме в контрола на ДКК, което ще ни даде и още по-експедитивно действие за ВМЗ, допълни министърът.
Манолова съобщи, че ще се поиска информация по темата от дружеството и на следващо заседание на комисията проблемите отново ще бъдат обсъдени.
Министър Петков подробно разказа предприетите от ведомството действия по тази сделка на ВМЗ-Сопот. Бяхме информирани, че рисковете, че тези пари са платени, а няма стока, съществуват, каза министърът. Той съобщи, че е посетил дружеството, за да се информира на място.
Петков е изисквал пълен доклад за това какво се случва по сделката, за да има сигурност, че интересите на ВМЗ са защитени. Същевременно напомни, че дружеството е към Държавната консолидационна компания и добави, че той като министър има възможност само за индиректен контрол.
По тази причина министърът съобщи, че е било предложено в борда на ВМЗ да има двама прокуристи, които да проверят случая и да предоставят независима информация, което обаче не е било одобрено с аргумента, че решението трябва да се вземе от ДКК като директен собственик на дружеството. От ДДК е било посочено, че не виждат проблем с назначаването на прокуристи, но на следващо заседание на борда отново това не е било гласувано.
Министърът съобщи, че е имало повторно посещение в дружеството. Тогава ни беше казано и от КТ "Подкрепа", че ако бордът не бъде освободен поради влошеното финансово състояние на ВМЗ - показаха ни финансови отчети, където първото тримесечие ВМЗ е позитивно, а второто тримесечие, откакто е новият борд, има загуба от 6 млн., ние решихме, че ще махнем нашето доверие от този борд, каза министърът.
Той съобщи, че ДКК е обявила нов конкурс за "преназначаването на нов борд, който ще бъде абсолютно прозрачен".
Министър Петков даде висока оценка за дружеството като цяло. Има страхотна техника и оборудване вътре и голямата опасност за мен е да имаме типичния за българския преход вариант - фирми на входа и на изхода. Не знам дали е така, но ако има такъв риск, то има един страхотен държавен актив, който ще работи за някой друг, заяви министърът.
По тази причина министър Кирил Петков обясни, че новият конкурс е наложителен, като той трябва да е направен прозрачно, с най-големите специалисти, за да има сигурност, че държава има независим борд там.
Кметът Костадин Димитров направи инспекция на важни за Пловдив инфраструктурни обекти, които се изпълняват в момента. Той бе придружен от ресорния си заместник Хакъ Сакъбов, главния архитект на Община Пловдив Яна Желязкова и шефа на дирекция „Строителство и инвестиции“ Христина Плачкова. Като интензивни се определят темповете на ремонтите..
Заради огнищата на шарка по дребните преживни животни вицепремиерът Томислав Дончев свика извънредно заседание на Централния епизоотичен съвет. Към момента в България са регистрирани 97 огнища на шарка, като са засегнати над 10 000 животни. Най-голяма концентрация на заболяването има в област Пловдив, където вече са ликвидирани 70 огнища. Болестта..
Петима души от пазарджишкото село Ветрен дол са задържани за хулиганство, съпротива при задържане и причиняване на леки телесни повреди на полицейски служители. Инцидентът е от събота вечер, когато полицейски екип от Септември се отзовал на сигнал за висока музика във Ветрен дол. В една от махалите на селото билзо 40 души празнували рожден ден..
Регионалният археологически музей - Пловдив обяви нови, по – високи цени на редовните и семейни билети и безплатен вход за всички пенсионери от 1 август. От 6 на 8 лева се увеличава цената на редовния билет. Семейният става 15, вместо досегашните 10 лева. Запазва се цената от 2 лева за ученици и студенти. Експозицията е с безплатен вход за..
Шофьор от Пещера беше арестуван, след като опитал да подкупи полицай по време на пътна проверка в Брацигово. . Малко след полунощ в събота, автопатрул спрял джип с чужда регистрация на кръстовище в Брацигово. 46-годишният мъж, който шофирал без книжка предложил на полицая 100 лева за "почерпка, за да не бъде глобен. Освен че веднага е..