Ваксините осигуряват 91% защита от влизане в болница и тежко прекарване след зараза с коронавирус. Това каза проф. Тодор Кантарджиев, епидемиолог и микробиолог, консултант към Столична община, който беше на посещение в Смолян по покана на Регионалната здравна инспекция, в партньорство с община Смолян и Областната организация на БЧК.
"Сегашните ваксини, които се използват в ЕС, включително и 4-те ваксини, които има в нашата страна, осигуряват 91 % защита от влизане в болница или тежко преболедуване. В момента в Европа много малко са тежко болните ваксинирани, това са единични случаи. Случаят от Гърция, който се преекспонира за починалия мъж - еми, на над 4 милиона ваксинирани 1 смъртен случай. От 1000 души 50 ще се разболеят, надяваме се, леко", коментира известният епидемиолог.
В Смолян проф. Кантарджиев проведе информационни онлайн срещи за работещите в сферите на здравеопазването, образованието, представители от общинските администрации.
Привечер се срещна и разговаря с граждани от областния град.
Църквата отбелязва в неделята след Лазарова събота празникът Вход Господен в Йерусалим или Цветница. Посветен е на тържественото посрещане на Иисус Христос в Йерусалим с маслинови и лаврови клонки. Пловдивският митрополит Николай отслужи архиерейската света Литургия в митрополитския храм „Св. Марина” в Пловдив. В празничния ден храмът се изпълни с..
На големия празник Цветница в карловското село Климент бе открито неделно училище по ДОБРОТОЛЮБИЕ „Свети Климент Охридски“. Неделното училище ще бъде духовен център и културен дом, който ще възпитава младите поколения в духа на добродетелите, традициите и родолюбието. Инициативата е на кмета на селото Мано Манов и на отец Рафаил, който..
Този прекрасен боен самолет е символ на стратегическото партньорство, което имаме със САЩ, каза министър-председателят Росен Желязков по време на официалната церемония по посрещането на първия български изтребител F-16 Block 70 в Трета авиобаза в с. Граф Игнатиево. "За мен е изключителна чест да присъствам на днешното събитие, на което този самолет..
Днес е последната неделя от Великия пост, наричана Вход Господен в Йерусалим или Вайя (от гръцки - Връбница) и Цветница. Празникът се отбелязва в неделята след Лазарова събота, една седмица преди Великден. Посветен е на тържественото посрещане на Иисус Христос в Йерусалим с маслинови и лаврови клонки. Според евангелските текстове Христос влиза на..
Със затоплянето на времето с 20% са повече случаите на заболелите със стомашно-чревни инфекции, постъпили в УМБАЛ - Пловдив, съобщи д-р Георги Попов от Трето вътрешно отделение по Гастроентерология на здравното заведение. "Най-характерен е гастроентеритът, представляващ възпаление на стомаха и червата, изразяващ се с температура, втрисане,..