„Нашата дейност датира отпреди 10 години, когато аз бях на 18 години, Заедно с мои съученици от Френската гимназия в София поставихме начало на „Българска история“, без да имаме ясна визия какво следва от желанието ни да разказваме история. Всичко започна от една фейсбук страница, която съществува и до днес, но в началото изразяваше само намерението да разказваме на нашите съученици, но впоследствие нещата се развиха“. Това Заяви Марио Мишев – ръководител проекти от сайта „Българска история“. По образование е политолог.
Той уточни, че идеята е дошла напълно спонтанно, след като учениците са били изкушени от предмета, преподаван от техния учител Никола Дюлгеров. Заедно със съученика му Иван Кънчев създават и Сдружението „Българска история“.
„Видяхме, че няма такава фейсбук страница и много портали в интернет с българска история. Трябва обаче да разграничим днешната ни работа от тази в началото, която тогава беше много любителска. За мен паметта винаги е съществувала като тема, от малък зная колко ценно е това клише, че народ без корен няма бъдеще. То постави основи на работата ми днес“.
Мишев обясни, че дейността им се е развивала лавинообразно в рамките на няколко години. Успели са да привлекат към нея и много доказани професионалисти и специалисти в различни области на историята.
„Важно е обаче, че сляпо вярвахме в това, което правим. Впоследствие започнаха много дейности да се подчиняват на основната. Започнахме да обикаляме училищата и да разпространяваме това, което ни е било интересно на нас. Появи се и образователният ни сайт, а след това и издателството“.
Водещи принципи в работата над историческите факти и документи са обективността и честността към миналото.
„По отношение на историографията, има още много пъзели за пренареждане. В българската история има теми, които още не са изследвани достатъчно, заради липсата на преки исторически доказателства. Дори любимото ни Средновековие и „Златният век“ например се побират едва в няколко документа“.
Сред наградите, с които екипът много се гордее, е наградата „Златен лъв“ 2020 на Асоциация „Българска книга“ в категория за издателски проект с най-голяма обществена значимост. Получили са я за няколко издадени от тях книги, които по ред причини, сред които финансови и политически, не са били издавани през последните столетия или не са предизвикали очаквания интерес.
„Ние ги преоткриваме като ценни за народа ни днес. И това е прекрасно. Старите български книги са особено ценни, когато говорим за българския дух и Възраждането, следва да осъзнаем, че всички процеси са се случили, заради образованието, знанието, просветата и личностите“.
Според Мишев, историята трябва да бъде практична наука, която е много близка до всеки от нас и това може да се почувства през разказите за рода.
Съединението на България показва, че ние наистина сме силен народ, който се е обединил сам срещу всички.
„Времето, в което живеем днес, е лесно време, защото живеем в мир и с добър жизнен стандарт. С това обаче идва и желанието ни за развитие, защото образованият човек обаче иска да бъде още по-образован и трябва да бъде критичен“.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл:
Основната част от фалшивите новини в българското информационно пространство са посветени на приемането на еврото, на българската сигурност и отбрана, на мигрантите и приемането на България в Шенген. Това се посочва в изследване на Българското училище за политика „Димитър Паница“. Политологът Георги Проданов, който е работил по това изследване,..
От „Има такъв народ“ (ИТН) смятат, че заради скандала пред Народния театър снощи оставки трябва да подадат както министърът на вътрешните работи Атанас Илков, така и директорът на театъра Васил Василев. От партията ще искат частично касиране на изборите заради нарушения в част от секциите, включително такива в Пловдив и областта. Според..
Обижда ли България и българите спектакълът "Оръжията и човекът"? Протестиращите пред Народния театър "Иван Вазов" в столицата биха отговорили утвърдително. За съжаление, те приемат като правилни и действията си срещу зрителите, част от които бяха блъскани и обиждани и не успяха да влязат в залата. Темата коментира Младен Влашки, литературен историк..
МБАЛ "Свети Мина" има място в общинското здравеопазване и има начин да бъде стабилизирана . Това заяви в интервю за програма "Точно днес" бившият прокурист на болницата д- р Калин Калинов, който временно пое управлението на МБАЛ “Свети Мина”, до провеждането на конкурс. Решението беше взето от Общинския съвет след като предсрочно бе прекратен..
Поне засега лидерите на ЕС не показват притеснение от избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Вече някои от тях го поздравиха за изборната победа, но всички си дават сметка, че ще е трудно и непредсказуемо, коментира в предаването "Точно днес" Любов Панайотова , директор на фондация "Европейски институт". Трудности ще има в икономическите..