Подобряването на качеството на въздуха зависи от общото желание и от усилията на европейско, национално и местно ниво. Около тази теза се обединиха участниците в уебинар, организиран от бюрото на ЕП в България.
Хави Лопес също е евродепутат и докладчик по прилагането на мерките срещу мръсния въздух. Той посочи, че 75% от европейското население живее в градски или крайградски зони. Това налага да се преосмисли политиката за градовете и да се намали въздействието на парниковите газове. И докато новите правила се обсъждат ЕП според него трябва да наблегне на това как се спазва текущото законодателство
Говорим много за това как то може да се подобри, но същевременно признаваме, че има по- добри инструменти за прилагане на закона. Един от тях са мрежите за мониторинг на чистотата на въздуха. В момента има в 30 страни процедури, свързани с нарушения на местата, където резултати не са постигнати.
Такива има и срещу България. А само преди месец у нас бе произнесено безпрецедентно съдебно решение. Делото бе заведено преди 11 години с колективен иск от Фондация "Асоциация за европейска интеграция и права на човека" срещу Община Пловдив и екоинспекцията в града. Адвокат Михаил Екимджиев припомни, че активността на повоче от 100, раждани, завели иска, е провокирана от попаденето на Пловдив в челото на негативната класация за най- мръсни градове в Европа, като градът е изпреварил дори големи индустриални центрове. Съдебното решение задължава общината до 1 година да приведе параметрите на въздуха в съответствие с нормите на ЕС.
Два примера за добри практики - от Ломбардия, където има вече плащане за вход с автомобил в Милано, поощрява се придвижването с велосипеди и споделен транспорт, промотира се градския транспорт. Там вече са въведени и зоните, в които могат да се движат автомобилите в зависимост от тяхната екологичност,
И от Краков - един от най-замърсените градове в ЕС през 2012 г. – там вече е в сила забраната на горене на твърди горива. Процесът е отнел, но резултатите са видими.
Подобен проект се реализира в начален етап е в Пловдив. Тук 18 000 домакинства се отопляват на дърва и въглища. От градската управа твърдят, че 3500 от тях могат да се възползват от безплатната подмяна на старите отоплителни уреди и да минат на ток, газ, пелети и ТЕЦ. Проектът е на стойност близо 14 милиона лева. Подадени са едва 1500 заявки за включване.
В Европа са наясно, че шокът при социално неравнопоставените групи трябва да се намалява, включително чрез финансови стимули, но при стриктно проследяване как се харчат парите.
Франсоа Уакенхут, началник отдел „Чист въздух“ в Генерална дирекция „Околна среда“ на Европейската комисия. В онлайн срещата, посветена на темата, той се сагласи, че основата на усилието за по- чист въздух трябва да се положи на местно ниво, но в карйна сметка е общ ангажимент.
За да има по- чист въздух- това трябва да един споделен проект на всички, които имат правомощия. Ако България е решена да се справи с проблема- сигурен съм, че той ще бъде решен. Това трябва де се прилага на регионално, местни и национално ниво. Виждаме в много държави, че съгласуваност на действията на различни нива не винаги е идеална. Нещо, което се прави от градската, не се прави от регионалната управа и много често националното ниво отсъства.
Ние можем да предоставим две неща - първо прилагане на зоконодотелството и, ако се налага процедури, свързани с нарушения и като втори инструмент - възможности за финансиране. Ако България не се ангажира с това Брюксел може да предприеме действия за коригиране, но не съм сигурен, че това ще е достътъчно, смята евроекспертът.
Министър Красимира Стоянова предлага разделяна на жп мрежата у нас на 3 лота – 1. София-Пловдив-Бургас 2. София-Горна Оряховица-Варна 3. Всички останали линии Разделението се прави с цел предстояща либерализация на жп транспорта у нас. „ Тези 3 лота не са най-ефективният начин за разделението на..
Какво се случва във Велинград, след направената втора проба на чума по овцете? Все още няма доказателства за чума, само се предполага нещо такова, БАБХ продължава да не дава никакви документи на хората! Това заяви по Радио Пловдив Йордан Мицикулев – активист на партия „Величие“ в Пазарджик. Той е сред организаторите на..
В програма "Ден след ден разговор" с професор Дойчо Димов – дългогодишен преподавател по овцевъдство и козевъдство в Аграрния университет за установеното огнище на чума във Велинградско. Проф. Димов каза, че гледа с тревога и внимание на събитие във Велинград, защото това е извънредно събитие. "Опасността там е да се ликвидират 1700 овце и това..
Очакваме средномесечните температури да са близки до климатичните норми. По отношение на валежите – очакваме те също да са нормални за декември. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Анастасия Кирилова, синоптих в НИМХ, която е изготвила месечната прогноза за декември. Най-ниските очаквани температури са между -10 и -5 градуса, а..
В програма "Точно днес" коментираме и възможните сценарии тази седмица в 51-то НС. Ще успеят ли депутатите да започнат работа по същество и да изберат председател? Темата коментираме със Свилен Трифонов , депутат от коалиция „Продължаваме промяната-Демократична България“. Трифонов в началото коментира, че всички депутати от ПП-ДБ ще подкрепят..