Неговите творби ще бъдат подредени на първия етаж в Залите за временни експозиции, ул. „Княз Александър I“ №15. Откриването е на 7 септември от 17:00 до 19:30 часа при спазване на дистанция и носене на маски.
Илия Желев е автор на повече от 100 самостоятелни изложби у нас и в чужбина – главно в Германия, Австрия и Швейцария. Работи в сферата на абстрактната живопис със свой собствен разпознаваем стил. В творчеството си е силно повлиян от една страна от българския фолклор, а от друга от класическото модерно европейско изкуство.
За него немският културолог проф. Ули Ротфусс посочва: „Бих искал да кажа, че смисълът на изкуството се състои в това да намираш вдъхновение от най-малкото и да направиш от него нещо велико. Илия Желев успява и постига това отново и отново.“
Илия Желев е роден на 20 юли 1961 година в Пловдив.
Завършва специалност „Живопис“ във ВТУ ,,Св. Св Кирил и Методий‘‘(1988). От 1988 до 2004 година преподава рисуване и история на изкуството в
ССХУ в гр. Трявна. От 2004 г. е художник на свободна практика.
Член е на СБХ от 1990 г.
Негови картини са притежание на Националната галерия в София, на Софийска градска художествена галерия, на много художествени галерии и частни колекции в страната, а също така в Германия , Австрия, Швейцария ,Франция, Великобритания, Испания, Италия, Дания, Швеция, Люксембург, САЩ, Канада, Япония, Индия, Хонг Конг, Израел и други.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“ такава...
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..