С откриване на изложба под мотото „Литературната аптека на Димитър Димов“ в Дома на културата „Борис Христов“ и прожекция на документален филм от днес в Пловдив започва „Седмица на Димитър Димов“.
Експозицията включва документални пана с основни моменти от биографията на романиста, който по професия е ветеринарен лекар, с кратки откъси от неговите творби и информация за използваните в сюжетите им лекарства.
"От Къща музей "Димитър Димов" сме предоставили лични вещи като пишещата машина на Димов, първите издания на неговите романи и други основни моменти от живота му- студентството, специализацията му в Испания, ветеринарната му дейност", каза д-р Милена Катошева, главен уредник на Къща музей „Димитър Димов“ в София.
Допълнена е с автентични опаковки на медикаменти и други интересни експонати.
"Всъщност изложбата е насочена към една много по-широка аудитория. Показвайки лекарствата, които са споменати в романите на Димитър Димов ние разкриваме един допълнителен акцент към неговото творчество, но това далеч не е адресирано към специализирана аудитория. В изложбата са представени основни акценти от биографията на Димитър Димов и неговото творчество, което е адресирано към младата публика, т.е. бъдещите почитатели на писателя", каза доц. Георги Томов, директор на Музея на медицината в Медицински Университет -Пловдив
През 2021 г. се навършват 70 години от първото отпечатване на романа „Тютюн“, по-голяма част от който е написана в Пловдив, докато писателят работи в Пловдивския университет.
"Идвайки в Пловдив Димов е един малко известен романист, който е четен от малък кръг високоинтелектуални почитатели на литературата и напуска Пловдив като класик", каза още доц.Томов.
Романът "Тютюн" е преведен на повече от 20 езика и донася на своя автор международна известност.
На 24 септември (13 часа) в Аудиторийния комплекс на Медицинския университет чуждестранни студенти ще четат „Тютюн“ на френски, немски, руски, сръбски, украински, испански, гръцки, турски и японски език.
Главен организатор на седмицата е Медицинският университет, а тя е включена в Културния календар на Пловдив. Събитията се реализират съвместно с Националния литературен музей.
Интервюто с д-р Милена Катошева, главен уредник на Къща музей „Димитър Димов“ в София и доц. Георги Томов, директор на Музея на медицината в Медицински Университет - Пловдив случайте в звуковия файл.
На официална церемония в Тракийския културен дом в Пловдив ще бъде връчена наградата „Чест и слово“ на професор Кирил Топалов. Тя се присъжда за цялостния му принос към българската литература и култура. Наградата ще бъде връчена от Нонка Матова, председател на Тракийското дружество „Войвода Руси Славов“ в Пловдив и Димитър Янев, съучредител и..
Премиерното заглавие на сезона в афиша на Държавен куклен театър Пловдив „Кентървилският призрак“ от Оскар Уайлд ще бъде представен на сцената на театъра. Спектакълът е определен като представление за семейна публика в категорията представления за възрастни, които се играят в четвъртък от 19 часа. Режисьор е Елица Петкова. Сценографи и автори..
Държавна опера-Пловдив представя галаконцерта „Български баси за Борис Христов“ тази вечер от 19 часа в Дома на културата. Проектът на Националния музей „Борис Христов“ обединява български оперни театри, оркестри, диригенти и солисти в отбелязването на 110-годишнината от рождението на великия оперен артист, педагог и дарител. В концерта..
Четирима български художници участват в международна изложба в Чили. Пловдивският карикатурист Цочо Пеев изпраща три свои работи, като и трите са класирани за финалната изложба Humor Sapiens в Сантяго де Чили. Другите творци от България са Живко Тенев-Gissen, Александър Симов и Валери Александров. В изложбата участват 351 артисти от 65..
Националното представяне на книгата "Български продуктов дизайн 2000/2022" ще се състои в културен център Elysium Plovdiv. Също там се открива изложбата "Съвременен български продуктов дизайн“. Тя се организира от MD - списание за дизайн, интериор и архитектура. От 14 часа е предвидено официално представяне на изложбата и книгата, а гости на..