С откриване на изложба под мотото „Литературната аптека на Димитър Димов“ в Дома на културата „Борис Христов“ и прожекция на документален филм от днес в Пловдив започва „Седмица на Димитър Димов“.
Експозицията включва документални пана с основни моменти от биографията на романиста, който по професия е ветеринарен лекар, с кратки откъси от неговите творби и информация за използваните в сюжетите им лекарства.
"От Къща музей "Димитър Димов" сме предоставили лични вещи като пишещата машина на Димов, първите издания на неговите романи и други основни моменти от живота му- студентството, специализацията му в Испания, ветеринарната му дейност", каза д-р Милена Катошева, главен уредник на Къща музей „Димитър Димов“ в София.
Допълнена е с автентични опаковки на медикаменти и други интересни експонати.
"Всъщност изложбата е насочена към една много по-широка аудитория. Показвайки лекарствата, които са споменати в романите на Димитър Димов ние разкриваме един допълнителен акцент към неговото творчество, но това далеч не е адресирано към специализирана аудитория. В изложбата са представени основни акценти от биографията на Димитър Димов и неговото творчество, което е адресирано към младата публика, т.е. бъдещите почитатели на писателя", каза доц. Георги Томов, директор на Музея на медицината в Медицински Университет -Пловдив
През 2021 г. се навършват 70 години от първото отпечатване на романа „Тютюн“, по-голяма част от който е написана в Пловдив, докато писателят работи в Пловдивския университет.
"Идвайки в Пловдив Димов е един малко известен романист, който е четен от малък кръг високоинтелектуални почитатели на литературата и напуска Пловдив като класик", каза още доц.Томов.
Романът "Тютюн" е преведен на повече от 20 езика и донася на своя автор международна известност.
На 24 септември (13 часа) в Аудиторийния комплекс на Медицинския университет чуждестранни студенти ще четат „Тютюн“ на френски, немски, руски, сръбски, украински, испански, гръцки, турски и японски език.
Главен организатор на седмицата е Медицинският университет, а тя е включена в Културния календар на Пловдив. Събитията се реализират съвместно с Националния литературен музей.
Интервюто с д-р Милена Катошева, главен уредник на Къща музей „Димитър Димов“ в София и доц. Георги Томов, директор на Музея на медицината в Медицински Университет - Пловдив случайте в звуковия файл.
Кой е Боян Магесник, по- известен като Боян Мага? И защо отказва на Симеон да бъде наследник на короната? Наистина ли е казал "Аз не съм от този свят". Опит да поповдигнем завесата за този дух, казват пазител на България, правим с проф. Дамян Попхристов. С лушайте, интересно е.
Актьорът Христо Мутафчиев е носител на Наградата на Карлово за 2025 година, съобщиха от пресцентъра на Общината. Той получи статуетка „Златната Богиня“ и парична сума от кмета на Община Карлово д-р Емил Кабаиванов на официална церемония снощи. . Христо Мутафчиев е роден в град Карлово през 1969 година. Винаги горд с корените си, Христо Мутафчиев често..
Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката Наталия Делева . „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..
Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..
В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..