Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 г. безценни експонати в Авиомузея на Пловдив


С вход свободен, изложба, демонстрация и нова книга днес Музеят на авиацията в Крумово отбелязва 30 години от откриването на своята сбирка. Експозицията носи името „Вече сме на 30“.

Тя  включва уникални фотоси и документи, запечатали някои от най-важните и емоционални моменти от историята на музея. Оттук  стартира четвъртата въздушна обиколка на България, със символичното участие на 15 малки самолета, свързана с историята на авиацията в България.  

Свежият, слънчев  и леко ветровит  есенен ден благодатно вля подемна сила под крилете на  излитащите самолети, отбелязали  националната авио обиколка на България. Държавата, която може нескромно да се похвали като родоначалник  на бойната авиация, с повече от столетна традиция. 

Чуден за тия ширини е и разположеният край Пловдив Музей на авиацията, събрал десетки уникални експонати – образци на всевъзможна летателна техника от нейната зора до почти наши дни, почти, понеже нов експонат влиза в музея едва след като е свален от въоръжение.

30 години откакто дълголетната идея за авиомузей, първоначално датираща от 20-сетте  години на миналия 20-ти век, се осъществява в неговия край – през 1991-ва. Тук,  край Крумово. Било е буренясало поле, разказва родоначалникът на музея и негов първи директор -  Йорго Керанов. Самият той – летателен ас, облетял всички 13 типа самолети в бойната ни авиация през годините и – личен пилот на легендарният дългогодишен Министър на Отбраната – армейски генерал Добри Джуров. Днес, отдавна надхвърлил 90-те си  години,  полковник Керанов си спомня всичко с бистра мисъл.

Наперен и изправен, край пистата  стои едно друго младо момче, отхвърлило товара на годините,  в чийто очи безметежно излитат и кацат  всички самолети, на които е летял. Един от първите пилоти на реактивни изтребители в България.

Романтиката на  събитието е разнежваща, но реалността протича всеки ден.  За да го има авиомузея  все така аткрактивен – централна е ролята на сегашният му директор, от десетилетие насам – Рада  Банялиева.

За първи път бе представена и книгата „Българската бойна авиация в спомени 1939 – 1955“. В нея са включени мемоари на летци и авиоинженери, служили преди, по време и малко след Втората световна война във Въздушните Войски на негово величество и ВВС. 

Бъдещите авиатори и любителите на бойни изтребители имаха възможност,  макар и чрез  изкуствения интелект, да тестват симулатори на боен самолет Су-25 и на американския танк М1А2 Абрамс. Тя  е продукт на преподаватели и студенти от катедра „Въздушен транспорт“ към Факултета по транспорт на Техническия университет в София. 

Репортаж по темата може да чуете в звуковия файл, а видео репортаж гледайте в youtube канала ни и тук:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55