Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В българската политика има видима кадрова криза

„Ако политическото поведение  на ГЕРБ не се промени е възможно да отидем и на четвърти избори“, това заяви политологът Димитър Аврамов в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

„Съдейки по тонът, който идва от всички партии, очевидно има някакво отрезвяване и се търси диалог. Така, че е възможно новото НС да бъде по-малко шумно, с по-малко конфликти и да се състави правителство“, каза политологът.

Той коментира и новият политически проект на бившите служебни министри Кирил Петков и Асен Василев.

„Появата на нов политически субект не е на същото електорално поле, на което се намират ДБ и ИБГНИ, защото те са по-радикални в желанията си за промяна“ , каза Аврамов и допълни, че „заявката на бившите служебни министри е изцяло популистка, лексиката им е популистка и е вероятно изборният им резултат да е много по-нисък от първоначално декларираната им подкрепа от социолозите“. Според него за новата формация биха гласували избиратели, които на предишния вот са дали подкрепата си за ИТН, но сега са разочаровани.

Той обясни, че идеите на Кирил Петков и Асен Василев за постигане на леви цели с десни политики е „колосална глупост, защото между двете няма нищо общо и няма никаква закономерност между дясната политика и левите резултати. Това ще доведе до политическа катастрофа“, категоричен бе политологът.

 На въпрос за изборите 2 в 1 Аврамов бе позитивен, че при избора на достоен кандидат за президент, съответната партия ще имат по-висок резултат.

„За съжаление обаче в българската политика има кадрова криза, криза на перспективи в партийната политика, има и комуникационна криза. Очевидно не могат да си говорят правилните неща дори вътре в партиите хората, свързани с тях и техните ръководства“, коментира политологът.

Той критикува и поведението на ГЕРБ , които два месеца преди изборния ден все още не са излъчили своя кандидат за президент.

„Как да повярваш на някой, който казва, че опонента му е слаб, когато той самият няма кандидат за същата позиция?“, постави въпросът Аврамов.

Политологът отправи критики и към ДБ, които също не обявяват своята кандидатура за президентския вот.

За машинното гласуване той каза още, че то е направило изборите по-честни и е повишило доверието в изборните резултати.


Цялото интервю с политолога Димитър Аврамов слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45