Източният сектор на Античния стадион на Филипопол, намиращ се в Търговския център, се отваря за пловдивчани и гостите на града. Така туристите ще имат възможност да видят всички разкрити части от Римския стадион - на пл. Римски стадион, археологията под "Екселсиор" и най-новата под магазин H&M.
От пластовете на времето като археология през конструктивните решения за сградите и модерната градоустройствена визия - арх. Радка Стефанова и арх. Стефан Стефанов - Архитектурно студио "Арконт-А" носители на наградата "Пловдив" 2017 за архитектура за сградата, в която са експонирани части от Римския стадион.
„Това е един проект, който стартира много отдавна – около 2007 г. бяха първите наброски, които правихме върху сградата, която впоследствие бе закупена от австрийски инвеститори. Имахме готов архитектурен проект, който го предложихме на инвеститорите, те проявиха значителен интерес и закупиха и сградата. Впоследствие заедно с техния екип от архитекти, работехме съвместно по самото решение на сградата“.
Арх. Стефанов подчерта, че от самото начало на работата по проектирането са знаели, че ще се появи археология и къде точно, но не са имали представа за мащаба на откритието.
„Не само археологията обаче беше предизвикателство, а това, че на това място имаме наслагване на исторически пластове от Древността до днешно време – Античен стадион от ІІ век, преди него е имало там вероятно друго строителство, впоследствие от Средновековието се появяват отделни елементи, от периода на Възраждането - също и за нас всичко това беше предизвикателство преди да бъде открита археологията“.
Арх. Стефанов бе категоричен, че от съществено значение за тях като автори на проекта е било, че зад него са застанали инвеститори с отношение и разбиране към материята.
„Един чужд инвеститор прояви интерес в сърцето на Пловдив да направи нещо и да инвестира в нашата история и култура, а в съседство една българска банка не си позволи да продължи разкопките. Те щяха да бъдат много значими като решение и реализация. Да се надяваме, че ги е консервирала, преди да ги унищожи. Сега остана малък отрязък от Стадиона, който ние успяхме да отворим, но се вижда как цялата конструкция продължава под съседните сгради. Централната улица е „стъпила“ върху археологията.“
По думите на арх. Стефанов, независимо че са били подкрепени от инвеститорите от Австрия, започвайки от кота 0, цялата реализация на археологията е дело на българския екип.
Проектът, който заради археологията е от национален мащаб, е високо оценен от Френския институт за национално историческо наследство, подчерта арх. Стефанов.
Арх. Радка Стефанова уточни, че при раставрация, когато има наслагване на различни паметници трябва да се определи кой е водещ, защото е невъзможно да се експонира всичко.
„В този случай водеща бе археологията, защото тук има неща, които ги виждаме единствено на това място. Този свод, който е част от носещата конструкция на седалките от източната страна на Стадиона, е уникален. Държах и да има разкриване на различни слоеве – оголена конструкция, блокаж, седалки, инсито няколко стъпала и т.н. Изключително предизвикателство беше, че ние бяхме 6.60 м. под нивото на Главната улица, а основите на сградите около нас бях на 3 м.. Ние бяхме на 3 местра под тях. Това е изключително предизвикателство“.
Арх. Стефанов подчерта още, че при реставрацията екипът е искал новата конструкция да бъде видима, а всичко старо – максимално експонирано.
„Такова съкровище - като качество и количество, трябва да бъде максимално достъпно за всички. За Пловдив не можем да говорим само в настояще, той е това, което е с цялата си история и тя трябва да присъства. Наслагването е едно от богатствата на Пловдив“.
Чуйте повече от звуковия файл:
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..
Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги" д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..
Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...
„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..