Владислав Христов е поет, писател, журналист и фотограф. Носител е на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратки прози. Три поредни години е в класацията на 100-те най-креативни хайку автори в Европа. Член e на "The Haiku Foundation".
През 2016 година, негови хайку влизат в обучителната програма на университета Кумамото, Япония. Съставител е на първия учебник по хайку на български, "Основи на хайку”. Текстовете му са превеждани на 17 езика. Има издадени няколко книги. Следващият месец, предстои да излезе и книгата му с кратки прози „Мопсът на Вазов“, която събира текстове, писани в последните двайсет години. Тя е по проект финансиран от Община Пловдив - „Произведения на пловдивски писатели и важни за града издания“.
За Владислав Христов, кратките литературни форми са формите на съвременния човек и динамичното му ежедневие. Те са по-директни и по-точни, и оптимизират времето на читателя. Те замислят читателя, много повече, от друга страна. Творците е необходимо да виждат тези неща. Те дават само едни кодове и всеки читател може и има правото, да ги разчита по свой собствен начин.
Преди единайсет години излиза първата му книга с кратки прози, "Снимки на деца". Той започва да се развива активно в тази посока и така идва интересът му към хайку, който е провокиран и от източната дзен философия, която не съди. Ние хората сме наблюдатели на природата и всичко, което ни заобикаля, без да даваме ясни осъдителни оценки. Нещо много характерно за западното живеене, в нашето съвремие, споделя Владислав Христов.
В източната философия, той намира спокойствие и свой собствен пристан. За него, тя не е формула, в която всеки може да намери своето, но когато това се случи е за цял живот. Източната фолисофия е начин на мислене, мироглед, начин на възприемане на света. Това е способността да наблюдаваш дребните детайли в ежедневието и да виждаш промисъла, скрит в тях.
Първо се учи да разчита хайку, а след това започва и да пише. На японски „хайку“, означава „игра на стихове“. Но, хайку е преди всичко свобода, за Владислав Христов. Поетът Петър Чухов и поетесата, и преводач Мая Любенова са неговите учители, в началото на пътя.
Хайку общността става все по-голяма, в световен мащаб, споделя още Владислав Христов. Това е общност, в която цари разбирателство и хармония, за разлика от другите литературни кръгове. В литературата и изкуството, не може да има състезание, всеки творец има свой път. Литературата трябва да ни научи да се взираме в себе си, а не да мислим как да спънем другия. Всеки читател, също, има свой път и собствено светоусещане, и един текст или го докосва или не го докосва, смята той.
Поетът Владисвал Христов гостува в „Шейкър“, в последната неделя на септември.
Чуйте още, в прикачения файл.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..