Владислав Христов е поет, писател, журналист и фотограф. Носител е на множество отличия от български и международни конкурси за хайку, поезия и кратки прози. Три поредни години е в класацията на 100-те най-креативни хайку автори в Европа. Член e на "The Haiku Foundation".
През 2016 година, негови хайку влизат в обучителната програма на университета Кумамото, Япония. Съставител е на първия учебник по хайку на български, "Основи на хайку”. Текстовете му са превеждани на 17 езика. Има издадени няколко книги. Следващият месец, предстои да излезе и книгата му с кратки прози „Мопсът на Вазов“, която събира текстове, писани в последните двайсет години. Тя е по проект финансиран от Община Пловдив - „Произведения на пловдивски писатели и важни за града издания“.
За Владислав Христов, кратките литературни форми са формите на съвременния човек и динамичното му ежедневие. Те са по-директни и по-точни, и оптимизират времето на читателя. Те замислят читателя, много повече, от друга страна. Творците е необходимо да виждат тези неща. Те дават само едни кодове и всеки читател може и има правото, да ги разчита по свой собствен начин.
Преди единайсет години излиза първата му книга с кратки прози, "Снимки на деца". Той започва да се развива активно в тази посока и така идва интересът му към хайку, който е провокиран и от източната дзен философия, която не съди. Ние хората сме наблюдатели на природата и всичко, което ни заобикаля, без да даваме ясни осъдителни оценки. Нещо много характерно за западното живеене, в нашето съвремие, споделя Владислав Христов.
В източната философия, той намира спокойствие и свой собствен пристан. За него, тя не е формула, в която всеки може да намери своето, но когато това се случи е за цял живот. Източната фолисофия е начин на мислене, мироглед, начин на възприемане на света. Това е способността да наблюдаваш дребните детайли в ежедневието и да виждаш промисъла, скрит в тях.
Първо се учи да разчита хайку, а след това започва и да пише. На японски „хайку“, означава „игра на стихове“. Но, хайку е преди всичко свобода, за Владислав Христов. Поетът Петър Чухов и поетесата, и преводач Мая Любенова са неговите учители, в началото на пътя.
Хайку общността става все по-голяма, в световен мащаб, споделя още Владислав Христов. Това е общност, в която цари разбирателство и хармония, за разлика от другите литературни кръгове. В литературата и изкуството, не може да има състезание, всеки творец има свой път. Литературата трябва да ни научи да се взираме в себе си, а не да мислим как да спънем другия. Всеки читател, също, има свой път и собствено светоусещане, и един текст или го докосва или не го докосва, смята той.
Поетът Владисвал Христов гостува в „Шейкър“, в последната неделя на септември.
Чуйте още, в прикачения файл.
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..
За любовта и смъртта на "Първия след Бога". С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е? И още куп, куп питания, за които и до..