"Не може да е нормално състоянието на пазара, при условие, че цената на тока се е увеличила 3 пъти за няколко месеца. Да, на всичко в световен мащаб се вдига цената, но енергията много рязко и бързо си повиши цената". Това коментира в интервю за Радио Пловдив Кирил Василев, член на УС на „Бизнесът за Пловдив“, който има фирма за производство и търговия с черни метали.
По думите му действията на българското правителство, поради политическите проблеми в страната, не са адекватни на сложната ситуация. "Предложението за директни плащания по 50 лв на мегаватчас компенсация за бизнеса само е обещано, не е факт", обясни той, като припомни, че други държави отделят сериозни компенсации за бизнеса.
"При нас това не може да стане, ние дори не сме си подали още Плана за възстановяване след КОВИД и положението никак не е розово", посочи Кирил Василев.
По думите му неговата фирма не е намалила производството си, а са се увеличили разходите и се търсят компенсации през цената. "Всяко увеличение на енергията, транспорта и суровините се отразява пряко върху клиента. Ако някой си мисли, че някой бизнес ще намали производството си или ще спре да произвежда 3 пъти по-малко, няма логика, ако на пазара има търсене. Това са скачени съдове", обясни Кирил Василев.
Той посочи, че важното е колко редовно и колко добре се регулират нещата. "Що се отнася до този бизнес - енергийния, ние нямаме пазар", каза още членът на УС на „Бизнесът за Пловдив“.
Според него създадената клирингова къща за баланс на енергийните цени целят успокояване на общественото мнение, а още гражданите не са усетили цената по сметките си.
"Помощта от 50 лв. на мегават час ще бъде приета от всеки бизнесмен, но не решава проблема, защото той е в цяла Европа. Ние наистина имаме една от най-ниските цени на тока, но проблемът е първо в големите ограничения и второ в големите плащания за въглеродни емисии и на свободния пазар за търгуването им. Когато се спекулира с цените на въглеродните емисии, а не се регулират от ЕС, става толкова нестабилен пазарът", каза още Кирил Василев.
"Политиците взимат решения само под натиск. Единственото, което ние от „Бизнесът за Пловдив“ можем да направим, е съвместно с другите организации, които страдат от тези проблеми - да алармираме, да търсим съдействие и да се борим. Не смятам, че протести ще решат проблема. Единствено може да се подсигури бизнесът през зимата и да се компенсират тежките загуби. Трябват бързи решения, за да се спаси зимата, когато всички консумират електроенергия", допълни той.
Цялото интервю на Екатерина Костова с Кирил Василев, член на УС на „Бизнесът за Пловдив“, е в прикачения файл.
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..