Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въглеродните квоти породиха спекула на енергийния пазар

Зелената сделка“ доведе до това да не се строят атомни централи, да бъдат затваряни атомни електроцентрали, да се върви към изкореняване на въглищната енергия, като се разчита изключително погрешно, че ще можеш да замениш електроенергията, необходима за икономиката на европейските държави с вятърни перки и слънчеви панели“ – заяви в интервю за Радио Пловдив евродепутатът от групата на европейските консерватори Ангел Джамбазки.

Един от основните фактори за повишаване на цената на електроенергията е цената на въглеродните емисии. Всяко едно производство е задължено да плаща определени компенсации за това, че произвежда електрическа енергия, да кажем, от въглища – това са т.нар. въглеродни емисии. Но както се замърсява въздухът в България и Европа, така се замърсява и въздухът и в Турция, и в Русия, където никой не се интересува от такива неща“ – заяви Джамбазки.

Въглеродните емисии се превърнаха във финансов инструмент, с който спекуланти започнаха да трупат огромни печалби – започнаха да продават и купуват т.нар. въглеродни квоти за сметка на джоба обаче на хората, които плащат електрическата енергия. Но трябва да се знае, че държави като Китай, която замърсява въздуха колкото всички, взети заедно, няма да се съобразява с тази политика“ – подчерта Джамбазки.

Цялото интервю с Ангел Джамбазки може да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28