В интервю за Радио Пловдив професор Николов подчерта, че високият процент на смъртните случаи, се дължи на мозъчния инсулт и на миокардния инфаркт, които са най-тежките усложнения на сърдечно-съдовата патология. Пандемията от Covid-19 също е причина за увеличаващия се брой на пациентите с поражения върху сърдечно-съдовата система, като те се появяват много след преболедуване на коронавирусната инфекция.
„Пациентите със сърдечно-съдови заболявания са много по-уязвими на въздействието на Covid-19 и при тях инфекцията протича много по-тежко. Коронавирусът нанася сериозни поражения и върху сърдечно-съдовата система при здрави хора, които остават дълго време скрити и те се изявяват след доста време от преболедуване. Понякога те нямат връзка с тежестта на прекарване на самата коронавирусна инфекция. Доста пациенти може да са лекувани вкъщи и въпреки това, да имат засягане на сърдечно-съдовата система“, обясни професор Федя Николов.
Началникът на Клиниката по кардиология подчерта, че ваксинирането е основния начин за справяне с пандемията от коронавирус. Професор Николов коментира и ниския процент на ваксинирани у нас
"Нас много ни боли, защото виждаме колко негативно е националното отношение към ваксинацията. Това рефлектира върху сърдечно-съдовот здраве, върху глобалното здраве, върху ваксинацията", коментира още Федя Николов.
Той допълни още, че пациентите със сърдечно-съдови заболявания също трябва да се ваксинират.
Цялото интервю с професор Федя Николов можете да чуете в звуковия файл.
За темите с продължение, за които си струва да внимаваме още: катастрофите, при които губим животи. Как да спрем войната по пътищата, какво последва след призива на и. ф. главен прокурор Борислав Сарафов да се работи по-бързо по делата за смърт на пътя, говорим с адвокат Елена Грудлева, представител за Пловдив на Българската асоциация на пострадалите..
За вярата, за нравствените ценности, за образованието, включително и по религия, говорим госта ни в „Добро утро, ден!“ в Страстната седмица. Адриана Любенова е доцент по теология и преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Тя е иконописец, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина. Има дълъг..
Измеренията на духовните пътища, за християните търсим в утрото на Велики петък. Срещаме ви с доц. Стоян Чиликов , свещеник и преподавател в катедра "Теология" на Пловдивския университет. С него говорим за символите на деня, за Благодатния огън и силата на вярата във Възкресението и приемането на страданията на Исус Христос. Доц. Чиликов каза,..
От арменския апостолически храм "Сурп Кеворк" в Стария град включваме отец Даниел , който след 20 години в САЩ избра да се върне пак в Пловдив. Той сподели важното за тяхната общност във вековния град по време на празниците, който всички очакваме заедно през тази година-арменци, католици и православни. Празникът ни потапя в библейските разкази за..
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..