Срещата ни с Рамела Бохосян се случва ден преди поетесата да представи друг творец - Мина Карагьозова и нейната книга „Екстаз“. Разговаряме за таланта и новите форми на общуване с публиката, за стойностите на изкуството във времето.
"В „Екстаз” всичко е истинско. И болката. И светлината след нея. Всичко. В „Екстаз” няма място за мними приятелства, за маски, напердашени от фотошоп, за криеници (зад чужд профил), за сълзливи пожелания, за „ох, че гениално!” и „ах, колко си талантлива!” (Facebook прелива от легион подобни „генийчета” и талантливци). Мина Карагьозова е толкова драстично искрена, че реже като с бръснач. Думите й са обикновените наши думи, но изпод перото й излизат наистина режещо остри. Как става така? Неизвестно. Някаква алхимия вътре в словото се извършва, която го преобразява. Тя идва от човека, който пише." казва редакторът на книгата, д-р Елена Алекова
Мина Борисова Карагьозова е родена на 21.11.1955 г. в Хасково, България. Завършила е Пловдивски университет “Паисий Хилендарски” със специалности “Руска филология” и ” Английски език и литература”. Автор на поетичните книги: “Постоянно местожителство - ада” - 1992 г., “Струна над бездната” - 1998 г., “Танц” - 2007 г.,”Душата - горе!” - 2020 г. Стиховете й са преведени на руски, италиански, сръбски, английски, португалски, арменски, полски, испански и турски. Автор на книгата с публицистика, есеистика и литературна критика “Ранени от Словото”- 2013 г. Литературни награди - Национален поетичен конкурс в Благоевград - 1993, конкурс на радио “Веселина” - 2004, областен конкурс за поезия - Димитровград - 2006, конкурс за книги на местни автори в рамките на „Южна пролет” - 2008 - награда на КДК - Хасково, Национален поетичен конкурс - Сливен - 2010, „Сребърно перо на Русия” за проза - 2011 в международния литературен конкурс „Златно перо на Русия” на Руската федерация, награда на националния поетичен събор “Доброслов’12″, награда на националния конкурс за религиозна поезия „Под манастирската лоза”, награди за стихотворение, есе и разказ на международния конкурс „Небесни меридиани”- 2018, отличие за разказ на националния конкурс „Албена” - 2019. Носител на Златен медал „М. Ю. Лермонтов” от Московската организация на Съюза на Писателите на Русия. Член на Съюза на българските писатели. Член на Славянска литературна и артистична академия.
„Гласът на Страдивариус“ – Красимира Стоянова и 300-годишната цигулка на Страдивариус на Светлин Русев ще звучат за първи път в Пловдив в концерт от Музикалния фестивал „Дни на музиката в Балабановата къща“ в Епископската базилика на Филипопол. Оперната прима Красимира Стоянова, известна с красотата и изяществото на своя тембър и младият..
Коледната изложба " Художниците на Гранит"! представя колекция с творби на художници от различни поколения свързани със село Гранит. Експозицията включва живопис, фотография и колаж на Антония Маринова-Crazy, Десислава Тодорова, Елена Христова,,Магдалина Топузова,Пенка Делчева,арх.Стойчо Добрев,Тоню Цанев,Чавдар Маринов, Тодорка Тодорова, Таньо..
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..
Среща под надслов "Книга без автограф" ще се проведе тази вечер от 18 часа, в читалище "Алеко Константинов" – Пловдив. На събитието ще бъде представена съвместната стихосбирка на Стефка Тотева и Яна Дековска и ще присъстват автори и приятели на Литературен кръг "Метафора“. В памет на дъщеря й, нашата колежка от Радио Пловдив Стефка..
Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..