Според адвокат Мария Шаркова, специалист по медицинско право, издаването на фалшиви сертификати за ваксинация срещу Ковид -19 е сериозен проблем у нас. В програма "Точно днес" тя коментира казуса и изтъкна три основни причини, поради които властите трябва да вземат мерки.
"На първо място не само се извършва престъпление, свързано с издаване на документ с невярно съдържание т.е удостоверява се един факт, който не се е случил, а пациентът от своя страна използва този документ в случаите, когато се преминава границата или при други обстоятелства. Наред с това обаче, се изкривява и статистиката. Хора, които в действителност не са ваксинирани, а на практика са регистрирани като такива и ако те се разболеят, бъдат хоспитализирани или пък най-лошото починат, те влизат в графата ваксинирани хоспитализирани или починали. Като трети много неприятен ефект от издаването на тези фалшиви сертификати е обстоятелството, че все повече държави имат основанието да се съмняват в издаваните в България ваксинационни сертификати и все по-често виждаме, че специално към българите се въвеждат и допълнителни изисквания например извършване и на тест към сертификата" , коментира юристът.
По думите й, ако здравните власти продължават да бездействат във връзка с откриването на подобни лоши практики, прокуратурата също продължава да бездейства, това ще рефлектира върху всички в страната, които съвсем добросъвестно и социално отговорно са се ваксинирали и не могат да използват сертификатите си в чужбина поради възникнали съмнения.
Тя изтъкна, че по този начин не само се манипулира статистиката, но и „се създава още по-голям риск за общественото здраве чрез подобни престъпни практики“.
„Когато прекалено много тежко болни ваксинирани хора постъпват в болници и умират, може да се проследи, има такава възможност – къде са издадени техните сертификати, кога са поставени тези ваксини“, каза още адвокат Шаркова.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..