Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: ПУ прави екомониторинг на Странджа

Пловдивският университет влиза в трансгранично екосътрудничество чрез нов Център за съвместен мониторинг на околната среда и екосистемите в защитени територии. Той ще бъде изграден по проекта „BSB ECO MONITORING“, финансиран от Европейския съюз чрез Съвместната оперативна програма „Черноморски басейн 2014-2020“.
Центърът е разположен в град Ахтопол, в сграда собственост на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, която е предоставена за ползване на водещата организация по проекта - Асоциацията за култура, технологии, образование и развитие - Пловдивски университет - Странджа (AКТОРПУС).
„Проектът, който е с краткото заглавие екомониторинг, на страните от Черноморския басейн – партньорите Грузия, Армения и Румъния, се финансира по програма „Черно море“ и има точно тази цел – да подпомага екопроекти на страните от Черноморския регион. Този проект конкретно цели да се използват съвременни технически средства, за да се правят определени изследвания и наблюдения върху територии на природен парк „Странджа“ – заяви ръководителят на проекта проф. д-р Невена Милева от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Общото финансиране на проекта е за 1 млн. евро, от които половината са изграждане на физическата структура на трансграничния център, а останалата част е за работата на изследователите.
Центърът за мониторинг е разположен в сградата на Пловдивския университет в Ахтопол и ще даде възможност за практическа реализация в Природен парк Странджа на студенти и преподаватели – поясни проф. Милева:
Техническата страна на проекта е изключително сериозна, като се използват най-модерните технологични методи – подчерта проф. Милева.
„Ние по този проект правим изследвания с помощта на дронове – последна дума на техниката, те имат така наречените мултиспектрални камери – можем да кажем – висшия пилотаж в това отношение. Даже в момента колеги с два дрона работят на територията на Ахтопол“ – каза проф. Милева.
Експерти, изследователи и студенти по екология чрез този център ще получат достъп до по-добри условия за развитие на по-високи професионални и практически умения на терен.
„Студентите на практика ще получат възможност да имат своите семестри и да работят там по своите научни изследвания и след като завършат, много от тях остават докторанти при нас“ – изтъкна проф. Милева, като заключи, че такъв екомониторинг е изключително необходим.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49