Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: ПУ прави екомониторинг на Странджа

Пловдивският университет влиза в трансгранично екосътрудничество чрез нов Център за съвместен мониторинг на околната среда и екосистемите в защитени територии. Той ще бъде изграден по проекта „BSB ECO MONITORING“, финансиран от Европейския съюз чрез Съвместната оперативна програма „Черноморски басейн 2014-2020“.
Центърът е разположен в град Ахтопол, в сграда собственост на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, която е предоставена за ползване на водещата организация по проекта - Асоциацията за култура, технологии, образование и развитие - Пловдивски университет - Странджа (AКТОРПУС).
„Проектът, който е с краткото заглавие екомониторинг, на страните от Черноморския басейн – партньорите Грузия, Армения и Румъния, се финансира по програма „Черно море“ и има точно тази цел – да подпомага екопроекти на страните от Черноморския регион. Този проект конкретно цели да се използват съвременни технически средства, за да се правят определени изследвания и наблюдения върху територии на природен парк „Странджа“ – заяви ръководителят на проекта проф. д-р Невена Милева от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Общото финансиране на проекта е за 1 млн. евро, от които половината са изграждане на физическата структура на трансграничния център, а останалата част е за работата на изследователите.
Центърът за мониторинг е разположен в сградата на Пловдивския университет в Ахтопол и ще даде възможност за практическа реализация в Природен парк Странджа на студенти и преподаватели – поясни проф. Милева:
Техническата страна на проекта е изключително сериозна, като се използват най-модерните технологични методи – подчерта проф. Милева.
„Ние по този проект правим изследвания с помощта на дронове – последна дума на техниката, те имат така наречените мултиспектрални камери – можем да кажем – висшия пилотаж в това отношение. Даже в момента колеги с два дрона работят на територията на Ахтопол“ – каза проф. Милева.
Експерти, изследователи и студенти по екология чрез този център ще получат достъп до по-добри условия за развитие на по-високи професионални и практически умения на терен.
„Студентите на практика ще получат възможност да имат своите семестри и да работят там по своите научни изследвания и след като завършат, много от тях остават докторанти при нас“ – изтъкна проф. Милева, като заключи, че такъв екомониторинг е изключително необходим.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21