Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фалшивите сертификати - черен пазар със здраве

Петър Витанов
Снимка: БНР


Как новините за фалшиви сертификати за ваксинация срещу COVID -19 у нас стигнаха до Европа и как институциите там, гледат на тази измама тук. Реален ли е рискът в ЕС да спрат да признават сертификатите ни за ваксинация, ако не се вземат спешни мерки за овладяването на бума на фалшиви документи. По актуалната тема говорим с Петър Витанов, евродепутат от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите и член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните.

Според него проблемът е много сериозен, защото не става само въпрос за документно престъпление, а е игра със здравето и престъпна безотговорност.

„Това е абсолютен български патент, който може би има някъде откъслечни, единични случаи в останалите държави, но такъв пандемичен характер той придобива единствено и само у нас, което е върха на цинизма, коментира Витанов.

Той е категоричен че фалшивите сертификати се превръщат в все по-голям проблем, както за българските граждани, така и за европейските.

„Първо те изкривяват статистиката. В България хората приети в болнично заведение ваксинирани са в пъти повече, отколкото в останалите европейски страни. Броят на заразените след уж ваксинация в България е много по-висок, отколкото в другите страни. Имайте предвид, че ние не използваме втора категория ваксини. Това автоматично подсказва, че при нас се случва нещо, защото няма как ваксината да действа в Германия или Италия и да не действа в България. Това навежда на мисълта и е доказателство, че тук се злоупотребява с фалшивите сертификати”, коментира Витанов и допълва, че изкривяването на статистиката подкопава доверието във ваксините

Той е категоричен, че това вреди на авторитета на страната и може да ни постави в изключително неизгодна позиция.

„Има опасност и от още един много неприятен ефект – издаването на фалшиви сертификати може да доведе до това все повече държави да имат основание да се съмняват в издаваните в България ваксинационни сертификати“, каза още Витанов.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59