Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фалшивите сертификати - черен пазар със здраве

Петър Витанов
Снимка: БНР


Как новините за фалшиви сертификати за ваксинация срещу COVID -19 у нас стигнаха до Европа и как институциите там, гледат на тази измама тук. Реален ли е рискът в ЕС да спрат да признават сертификатите ни за ваксинация, ако не се вземат спешни мерки за овладяването на бума на фалшиви документи. По актуалната тема говорим с Петър Витанов, евродепутат от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите и член на Комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните.

Според него проблемът е много сериозен, защото не става само въпрос за документно престъпление, а е игра със здравето и престъпна безотговорност.

„Това е абсолютен български патент, който може би има някъде откъслечни, единични случаи в останалите държави, но такъв пандемичен характер той придобива единствено и само у нас, което е върха на цинизма, коментира Витанов.

Той е категоричен че фалшивите сертификати се превръщат в все по-голям проблем, както за българските граждани, така и за европейските.

„Първо те изкривяват статистиката. В България хората приети в болнично заведение ваксинирани са в пъти повече, отколкото в останалите европейски страни. Броят на заразените след уж ваксинация в България е много по-висок, отколкото в другите страни. Имайте предвид, че ние не използваме втора категория ваксини. Това автоматично подсказва, че при нас се случва нещо, защото няма как ваксината да действа в Германия или Италия и да не действа в България. Това навежда на мисълта и е доказателство, че тук се злоупотребява с фалшивите сертификати”, коментира Витанов и допълва, че изкривяването на статистиката подкопава доверието във ваксините

Той е категоричен, че това вреди на авторитета на страната и може да ни постави в изключително неизгодна позиция.

„Има опасност и от още един много неприятен ефект – издаването на фалшиви сертификати може да доведе до това все повече държави да имат основание да се съмняват в издаваните в България ваксинационни сертификати“, каза още Витанов.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03