Традиционно октомври е месецът за борба с рака на гърдата. В началото на 2021 г. Световната здравна организация обяви рака на гърдата за най-разпространеното онкологично заболяване сред населението на планетата.
Една от основните причини за това е, че в по-голямата част от случаите се диагностицира в късен стадий, когато шансовете за ефективно лечение са малки.
Броят на засегнатите жени у нас също расте, като годишно се диагностицират около 3500 нови случая. За профилактиката, навременното диагностициране и новите терапии говорим със специалиста доц. Ваня Узунова от УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив. Тя уточни, че целогодишно провеждат прегледи на жени, които имат нужда от диагностициране.
Ковид епидемията и диганостицирането при борбата с рака на гърдата: През тези почти две години епидемията малко повлия на прегледите, защото доста се говори и пише за това заболяване, което е на първо място при онкозаболяванията при жените. Те не престанаха да идват, с малки изключения, поради страх от самата епидемия. Това е заболяване, която всяка жена трябва да има предвид и да повежда всяка година клиничен преглед при хирург, специалист. Той посочва дали трябват и допълнителни изследвания, вкл. и генетични изследвания.
"Трябва да се знае, че процентът на излекуваните намалява с увеличаване на стадия на болестта, затова ние апелираме всяка жена, че трябва да извършва профилактика на на млечните жлези", посъветва д-р Узунова. Според нея, през последните години, предвид добрата диагностика, има и открити по-млади жени, над 30 и над 40 години, като основният процент на този карцином е при жени между 50 и 70 години.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..