Традиционно октомври е месецът за борба с рака на гърдата. В началото на 2021 г. Световната здравна организация обяви рака на гърдата за най-разпространеното онкологично заболяване сред населението на планетата.
Една от основните причини за това е, че в по-голямата част от случаите се диагностицира в късен стадий, когато шансовете за ефективно лечение са малки.
Броят на засегнатите жени у нас също расте, като годишно се диагностицират около 3500 нови случая. За профилактиката, навременното диагностициране и новите терапии говорим със специалиста доц. Ваня Узунова от УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив. Тя уточни, че целогодишно провеждат прегледи на жени, които имат нужда от диагностициране.
Ковид епидемията и диганостицирането при борбата с рака на гърдата: През тези почти две години епидемията малко повлия на прегледите, защото доста се говори и пише за това заболяване, което е на първо място при онкозаболяванията при жените. Те не престанаха да идват, с малки изключения, поради страх от самата епидемия. Това е заболяване, която всяка жена трябва да има предвид и да повежда всяка година клиничен преглед при хирург, специалист. Той посочва дали трябват и допълнителни изследвания, вкл. и генетични изследвания.
"Трябва да се знае, че процентът на излекуваните намалява с увеличаване на стадия на болестта, затова ние апелираме всяка жена, че трябва да извършва профилактика на на млечните жлези", посъветва д-р Узунова. Според нея, през последните години, предвид добрата диагностика, има и открити по-млади жени, над 30 и над 40 години, като основният процент на този карцином е при жени между 50 и 70 години.
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..