"За никого не е тайна, че партийната система е в период на трансформация и изживява криза на легитимността от гледна точка на това, да осъществява функцията на представителство в една парламентарна демокрация". Това заяви политологът от Изследователски център „Тренд“ Анастас Стефанов.
По думите му, сега се намираме в период на перманентни избори и невъзможност за произвеждане на стабилност в управлението, но и преди безпрецедентна кампания, в която ще има едновременно избори за президент на Републиката и състезание сред партиите за влизане в Парламента. Затова партиите ще се стараят да разделят двете писти. От една страна, да набавят легитимност по отношение на мажоритарните си кандидати чрез инициативните комитети, а от друга, да лансират политическата си визия в състезанието за парламентарен вот.
Стефанов коментира, че името на Лозан Панов е споменавано през последната година като кандидатура в демократичната общност.
"Тя не е нелетитимна и непозната сред електората на Демократична България. От друга страна, за партиите, разполагащи с ограничен ресурс за набиране на допълнителна легитимност, е от изключителна важност да привличат и електорални периферии чрез кандидатите, които са подкрепени от инициативни комитет. Ключът в президентските избори през последните години винаги е бил в електоралните периферии, а не в партийните ядра".
Стефанов предположи, че с лансирането на двете силни кандидатури - на проф. Герджиков и на Лозан Панов, битката става интересна, защото досега с единствената кандидатура на Румен Радев е изглеждала безалтернативна.
"Интрига има. Под въпрос е доколоко електоратите, заявили подкрепа за втори мандат на Румен Радев, ще се окажат партийно дисциплинирани. Това е огромно неизвестно и трябва да си даваме сметка, че зад формации като ИТН и "Продължаваме промяната" около Петков и Василев ще има механичен вот директно за президента Румен Радев. Трябва да си даваме сметка, че зад тези формации стои електорат, който често е склонен да преосмисля своите политически решения и избори и това прави непредсказуем хода на изборите и ни отвежда към предположението за балотаж."
Стефанов бе категоричен, че ако кампанията бъде с повишен политически заряд, като стимулиране на политизацията на обществото, а не като компромати и поляризация, сега се налага партиите да направят по-голям напън, за да привлекат тези електорални периферии, които са много по-претенциозни за мобилизиране.
Партиите набират сили, електоралните им редици изглеждат доста мобилизирани.
"Позитивната кампания е плод на политически традиции, затова съм по-склонен да мисля, че кампанията ще бъде по-скоро със смесен характер".
Интервюто - от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..