В карловското село Климент възстановяват някогашното килийно училище, което не съществува повече от 70 години. То се намира в двора на църквата „Св. Георги“, а строежът започна със средства, осигурени от кметството, и с пари, събрани от дарения.
Първият камък в основите на някогашното килийно училище бе положен с водосвет в присъствието на кмета Мано Манов и жители на селото.
Идеята за възстановяването на училището в двора на църквата е на отец Рафаил, който служи в местния близо 170-годишен храм „Св. Георги“. Пред Радио Пловдив свещеникът разказа, че няма данни кога е основано килийното школо в с. Климент. Има запазена църковна летопис, в която се споменава, че местните деца са учили тук четмо и писмо от 1-во до 4-то отделение и са получавали начално образование.
Кметът Мано Манов обясни, че от няколко години работят върху идеята за възстановяването на училището. "Работим по стария план, тъй като сградата отдавна не съществува. Срещаме голяма подкрепа, имаме и дарители. Днес жена, която не е жителка на Климент, дари 280 лв. от касичката си. От кметството пък дарихме средствата, които спестихме от празници, които не се състояха заради пандемията", разказа кметът.
Местен бизнесмен пък осигурил строители и тяхното заплащане.
"До момента имаме събрани 4500 лв. Вероятно още толкова и ще приключим", смята Манов.
Все още няма точна дата, на която да отвори врати възстановеното килийно училище. Ясно е обаче, че това ще стане на някой голям християнски празник, вероятно Гергьовден, каза кметът на карловското село Климент.
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..
Съвместна изложба на двадесет автори ще бъде представена в пловдивската галерия “Резонанс” днес от 18 часа. Шестнадесет от тях са завършили Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” в Пловдив през 1995 година, а четирима от участниците са техните преподаватели по специални предмети. Юбилейната изложба е посветена на 30..
Историческият сборник „Неразказаната история за Троянската война“ ще бъде представен тази вечер в читалище „Св. св. Кирил и Методий“ в град Раковски. В книгата четиримата изследователи поддържат тезата, че българите са наследници на траките-пеласги, което ги прави коренно местно население на Балканите. Представени са генетични проучвания,..
Литературна среща с поета Иван Пехливанов ще се проведе тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. За автора и неговото творчество ще говорят доцент Тодорка Димитрова и литературният критик Марин Кадиев. Иван Пехливанов е пловдивски поет и автор на песни. По-голямата част от творчеството му е на родолюбива тематика, свързана с..
Оркестърът на Държавна опера - Пловдив представя великденски концерт в Дома на културата „Борис Христов“ в града. Гост-солисти са цигуларката Лия Петрова и Симос Папанас, концертмайстор и артистичен директор на Държавния симфоничен оркестър на Солун. Под диригентската палка на маестро Диан Чобанов, в програмата ще бъдат три произведения на Йохан..