Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Скоро очакваме спад на цената на природния газ

Цената на газа в Европа удари нов рекорд - над 1600 долара за 1000 куб. м. Само преди две седмици най- мрачните прогнози бяха, че тези цени ще бъдат достигнати до края на годината, а сега сме едва в началото на октомври.

Според енергийният експерт Христо Казанджиев този рекорд ще се задържи без повишение за кратък период от време, след което ще се наблюдава спад.

„Надеждата е свързана с пускане в редовна експлоатация на газопровода Северен поток 2. Това, което ни уверява газпромът е, че с въвеждането в експлоатация на газопровода цените на природния газ и предлагането ще се увеличи в Европа, така че цените ще започнат постепенно да спадат“, каза Казанджиев в предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив.

Преди спада на цените, обаче, се очаква още едно увеличение на природния гас следващият месец, което ще се отрази върху цените на парното и топлата вода, каза още Казанджиев, а от Комисията за енергийно и водно регулиране пресмятат, че това покачване ще бъде с 20-30 процента от 1-ви януари.

Одобрената мярка за подкрепа на малките и средни предприятия, които не са си намерили доставчик, Казанджиев обяви за „разумна, с оглед подкрепа на малкия и средния бизнес“. Той допълни още, че тази мярка започва масово да се прилага в Европа и изрази адмирациите си към министъра на енергетиката и КЕВР.

Той коментира и ковид пандемията и нейното отражение върху цените на газа.

„Възстановяването на икономиката от ковид пандемията доведе до ръст на потреблението на енергийни ресурси и увеличение на доставките, особено от Англия и Китай. Това доведе до отлив на доставките от Европа към Китай“, каза Казанджиев.

Като втора предпоставка той изтъкна, че част от газохранилището миналата зима е било почти изчерпано, което е трябвало да се компенсира с допълнително количества.

„За съжаление тези допълнителни количества не успяха да бъдат възстановени от Русия, която също се нуждаеше от допълнително природен газ“, обясни енергийният експерт. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Човешкият фактор убива на пътя

След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..

публикувано на 27.11.25 в 16:20
Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България.

Вербалната агресия в парламента взриви улицата

Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците.  Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..

публикувано на 27.11.25 в 16:05
Еньо Енев

Ресторантьори предупреждават за фалити догодина

На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив.  Енев подчерта, че за разлика от..

публикувано на 27.11.25 в 11:18

Няма икономически разум в предложението за бюджета

Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет.  Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%.  Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..

публикувано на 27.11.25 в 11:11

НЗОК трябва да плаща медицинска дейност, а не заплати

В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...

публикувано на 27.11.25 в 11:03