Говорим с политолога доц. Иван Начев за политическите партии, които отстъпиха на инициативните комитети в битката за президентската надпревара, за новите формации и за нагласите на българите да се разходят трети път до урните, как едни досиета в междунарно разследване търсят политици с фирми и у нас.
Доц. Начев каза, че у нас трудно отиграваме ситуацията с подобни разкрития, от "Досиетата Пандора" до ударите на Закона Магнитски. "Макар България да е добре поставена в международно отношение, и че претендираме, че добре владеем тази среда, то наблюдаваме слаби реакции във вътрешно - политическото пространство и на правосъдно ниво. Видно е, че имаме някакви дефицити как да разбираме подобен род разкрития, т.е. какво да правим ние, когато има такива разкрития. Помним дискусията с т.нар. български политици, засегнати от Магнитски, от която не последваха сериозни разследвания. Вторият голям проблем е политически, защото не сме готови да реагираме като общество в една такава среда", уточни Начев. Според него по отношение на Делян Пеевски не сме изненадани, защото отдавна знаем за него и семейството му, и свързаните фирми.
"Изненадани сме днес, че започнаха да се вкл. в списъците и българи, макар да имахме някакви подозрения", допълни доц. Начев. Той посочи, че не само второ име ще има в разследването, и други имена, но въпросът е какво да очакваме след това, като няма реакция от държавата.
Изборите на 14 ноември: "Както изглеждаха скучни президентските избори, сега вече те започнаха да стават интересни, защото се обявиха други играчи на терена. Водещи ще са президентските избори, защото всяка една от партиите вече има инициативен комитет, зад който застава, сега е модерно. Предстои консолидация на партиите, защото се водят две различни кампании. Големите партии ГЕРБ и БСП искат да имат свой играч на терена.
"Ние говорим за едно уравнение с доста неизвестни, но още нямаме кампания, което ще се окаже съществено в борбата. Появяването на кандидатурата на Лозан Панов е естестевна, защото той беше опозиция на предишните управляващи от ГЕРБ, мандатът му изтича, кариерата му в правосъдната система изтича и той търси място, като някои от париите го припознават. Тази битка обаче може да го изхаби, в случай, че партиите решават да го предложат за бъдещ напр. главен прокурор", каза политологът. Той очаква съставяне на правителство след третия вот.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..