Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С диференцирана интеграция "за" европейската идея

Предметът „гражданско образование“,  въведен за първи път през миналата учебна година в 12 клас, от тази вече се изучава от десетокласниците. Кои са горещите теми на ЕС, как да бъдат обяснени на учениците уроците на Европа в училище и извън класната стая – това е темата на дискусията, която ще се проведе в Голямата Епископска базилика. Учениците – „посланици на Европа“ от водещи учебни заведения в Пловдив, сред които Френската езикова гимназия, ЕГ „Иван Вазов“, Търговската гимназия и Техникума по електротехника и електроника се срещат с преподавателя – европеист в СУ „Климент Охридски“ проф. Ингрид Шикова. 

"Уроците на Европа се преподават трудно по няколко причини. Ако се изнасят само лекции за ЕС, без да има истинска дискусия, различни мнения и преживяване на ЕС, децата скучаят. Ето защо ние от Катедра Европеистика на СУ "Св.св. Климент Охридски" подготвихме проект "Ресурсен център Европа" - иновативен подход към темите за ЕС в училище. Чрез него искаме да представим различни материали, които могат да се ползват от учителите както по актуални теми, така и интерактивно." Това уточни проф. Шикова. 

Като интересен пример тя посочи създадената за целта ученическа пиеса "Обичам те, Европа!", като играейки и представяйки я пред своите съученици, младежите могат да научат интересни неща по темата "Европа". Предлагат се и истински казуси, свързани с ЕС  от типа: "Що е шоколад", "Що е бира", "Историята за една студентка" и т.н. - истински казуси, преминали през европейски съд и от които учениците могат да разберат как се прилага законодателството на ЕС, системата от ценности и т.н., а не само  да слушат сухи лекции.

По думите на проф. Шикова, слабостите на ЕС не трябва да бъдат премълчавани от хората, които обичат европейската идея пред учениците. Като една от тях тя посочи, че е съставен от твърде много разнородни държави и прилагането на едни и същи  европейски политики за всички по един и същи начин, е практически невъзможно, като напр. "зелената сделка". Между държавите  има разлики  в държавите, в стандарта на живот, в начините на придобиване на енергия и т.н. "Това обаче не означава, че не трябва да следваме общите политики, но това трябва да става на различни скорости и по различен начин".

"Аз казвам на учениците "...Може да не харесвате ЕС, защото наистина има много слабости в него, но обичайте европейската идея! Това е идея за мир, идея как да живеем заедно". 

Нека след смартфоните и "умните" домове и градове да имаме и смартинтеграция - диференцирана, в зависимост от възможностите на страните и оттук - ясна стратегия накъде отива ЕС". 

Чуйте повече от звуковия файл:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04