Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Селското стопанство и Зелената сделка

Новата Обща селскостопанска политика на Европа, за която беше постигнато споразумение през юни тази година, предвижда по – зелено, по – справедливо и по – гъвкаво европейско земеделие. То е неизменна част от Европейската зелена сделка, чиято цел до 2050-та година са нулеви нива на парникови газове, нулево замърсяване и кръгова икономика.

Подобряването на климата и опазването на биоразнообразието са в основата на стратегията за зелено земеделие, обясни евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Асим Адемов, член на комисията по земеделие в ЕП. Конкретните цели - намаляване с 50% на употребата на химически пестициди; намаляване с поне 50% на загубите на хранителни вещества; намаляване на употребата на торове с поне 20% и поне 25% от земеделските площи да преминат към биологично производство. Високите екологични изисквания към земеделието са много амбициозна цел, която изисква в пъти да се увеличи подкрепата за него, коментира българският евродепутат. Той посочи, че 1/3 от средствата по новата ОСП ще бъдат предназначени за земеделците, за да приспособят своите стопанства.

Земеделците обаче ще платят висока цена за Зелената сделка. Рентабилно и пазарно ориентирано земеделие трудно се съчетава с прилагането на щадящи екологични практики. Времето на евтината храна свърши, предупреждава управителят на фондация „Биоселена“ Стоилко Апостолов. По думите му, по-големите субсидии в биоземеделие по линия на ОСП не са достатъчни, за да мотивират повече фермери да започнат биопроизводство. Самоцелното увеличаване на площи е безсмислено, ако няма кой след това да купи биопродуктите. И в момента много производители се оплакват, че няма цена примерно на биопшеницата. Произвели са биопшеница, няма търсене, няма кой да я купи тая биопшеница – дава пример Стоилко Апостолов. Според него, едно от възможните решения за насърчаване на биопроизводството е част от бюджета на Плана за възстановяване и устойчивост да бъде използван за стимулиране на потреблението на местни и биопродукти.

Зеленото земеделие ще опази околната среда и ще подобри климата, но ще се отрази лошо на жизнеспособността на селските райони и агросектора като цяло, коментира Таня Георгиева, ключов експерт по околна среда, член на Звеното за управление на Националната селска мрежа. Тя обясни, че това е общ страх на земеделци от други страни членки, тъй като се подронва конкурентноспособността и производителността на агросектора. Земеделските организации и на европейско ниво дават сигнали, че ако Съюзът продължава да залита в тази посока, ще има износ на производства в други държави с по – ниски производствени стандарти, обобщава Таня Георгиева. Според нея обаче, износът на земеделие от Европейския съюз няма да предотврати фалитите в земеделския сектор. Колко ще отпаднат или ще фалират, това е нещо, което никой не може да каже в момента.

Амбицията за зелено земеделие се сблъсква с реалността в отделните държави членки. И страховете на фермерите от позеленяването на селското стопанство.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39