Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: Селското стопанство и Зелената сделка

Новата Обща селскостопанска политика на Европа, за която беше постигнато споразумение през юни тази година, предвижда по – зелено, по – справедливо и по – гъвкаво европейско земеделие. То е неизменна част от Европейската зелена сделка, чиято цел до 2050-та година са нулеви нива на парникови газове, нулево замърсяване и кръгова икономика.

Подобряването на климата и опазването на биоразнообразието са в основата на стратегията за зелено земеделие, обясни евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Асим Адемов, член на комисията по земеделие в ЕП. Конкретните цели - намаляване с 50% на употребата на химически пестициди; намаляване с поне 50% на загубите на хранителни вещества; намаляване на употребата на торове с поне 20% и поне 25% от земеделските площи да преминат към биологично производство. Високите екологични изисквания към земеделието са много амбициозна цел, която изисква в пъти да се увеличи подкрепата за него, коментира българският евродепутат. Той посочи, че 1/3 от средствата по новата ОСП ще бъдат предназначени за земеделците, за да приспособят своите стопанства.

Земеделците обаче ще платят висока цена за Зелената сделка. Рентабилно и пазарно ориентирано земеделие трудно се съчетава с прилагането на щадящи екологични практики. Времето на евтината храна свърши, предупреждава управителят на фондация „Биоселена“ Стоилко Апостолов. По думите му, по-големите субсидии в биоземеделие по линия на ОСП не са достатъчни, за да мотивират повече фермери да започнат биопроизводство. Самоцелното увеличаване на площи е безсмислено, ако няма кой след това да купи биопродуктите. И в момента много производители се оплакват, че няма цена примерно на биопшеницата. Произвели са биопшеница, няма търсене, няма кой да я купи тая биопшеница – дава пример Стоилко Апостолов. Според него, едно от възможните решения за насърчаване на биопроизводството е част от бюджета на Плана за възстановяване и устойчивост да бъде използван за стимулиране на потреблението на местни и биопродукти.

Зеленото земеделие ще опази околната среда и ще подобри климата, но ще се отрази лошо на жизнеспособността на селските райони и агросектора като цяло, коментира Таня Георгиева, ключов експерт по околна среда, член на Звеното за управление на Националната селска мрежа. Тя обясни, че това е общ страх на земеделци от други страни членки, тъй като се подронва конкурентноспособността и производителността на агросектора. Земеделските организации и на европейско ниво дават сигнали, че ако Съюзът продължава да залита в тази посока, ще има износ на производства в други държави с по – ниски производствени стандарти, обобщава Таня Георгиева. Според нея обаче, износът на земеделие от Европейския съюз няма да предотврати фалитите в земеделския сектор. Колко ще отпаднат или ще фалират, това е нещо, което никой не може да каже в момента.

Амбицията за зелено земеделие се сблъсква с реалността в отделните държави членки. И страховете на фермерите от позеленяването на селското стопанство.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Има идея за максимална скорост до 30 км/ч. в градовете

Парламентът създаде временна комисия за проблемите с безопасността на движението по пътищата. Очаква се  в следващите три месеца парламентарните групи  да се обединят за решителни мерки за драстичен спад на невинните жертви на пътя.  Три месеца тази комисия ще разнищва всички главни проблеми. Надеждите са депутатите да отчетат всичко..

публикувано на 21.02.25 в 16:14

Честват Международния ден на майчиния език

Областната администрация Пловдив ще бъде домакин на тазгодишното издание на Международния ден на майчиния език – 21 февруари.   Във фоайето на областната управа ще се съберат студенти от всички висши учебни заведения в Пловдив,. Тази година всеки участник ще представи на своя майчин език прочутата фраза от Майка Тереза: „ Мирът започва с..

обновено на 21.02.25 в 12:12
Георги Вулджев

Планираният в бюджета 3-процентен дефицит е под въпрос

Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години...

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Не само чужди езици, важни ще са STEM и професионалните умения

В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието  Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година  - кое е новото и къде са заложени..

публикувано на 21.02.25 в 09:59

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18