„Палиативната медицина е практически непозната в нашата страна. Едно голямо проучване в световен мащаб през годините показва, че броят на палиативните пациенти непрекъснато расте“. Това заяви проф. д-р Любима Деспотова-Толева, председател на Българското дружество по продължителни грижи и палиативна медицина. Тя е лектор на Кръглата маса по инициатива на БДПГПМ и Община Пловдив за създаването на Общински център за продължителни палиативни грижи с хоспис.
По думите й, голяма част от тези пациенти не са онкологично болните. Сред тях попадат и сърдечно-съдовите и белодробните заболявания, алцхаймери, неврологични заболявания и още много други. В България структурите, обозначени като хоспис са крайно малко, те са предимно частни и за съжаление, част от тях не са регистрирани по Закона за лечебните заведения.
„Последното наблюдение върху палиативните грижи във всички страни по света бе подчертано, че България е в трета „Б“ група между страните със спорадично обезпечаване на палиативна помощ. През последните години нямаше воля да бъдат направени необходимите промени в общото и в здравното законодателството, не бяха обучени специалисти, независимо от нашите усилия, които полагаме от 2003 г., не бе приет стандарт по палиативна медицина. Над 10 години две негови редакции отлежават в МЗ.“
Проф. Деспотова – Толева бе категорична, че за да има качествена палиативна грижа, трябва да има подходяща здравна политика, обучени кадри, осигурени медикаменти и всичко това да бъде приложено на практика адекватно.
Тя подчерта, че желанието на Община Пловдив да протегне ръка на идеята на Българското дружество по продължителни грижи и палиативна медицина чрез създаването на Общински център за продължителни палиативни грижи с хоспис е похвално, защото това би било практическото приложение на усилията на специалистите.
„Ние имаме готовност да осъвременим стандарта, можем да обучим квалифицирани кадри – лекари и медицински сестри и всякакви кадри с акцент палиативната медицина“.
Проф. Деспотова-Толева подчерта, че от особена важност е да бъде постигнато разбиране за необходимостта от палиативна грижа от страна на хората, които изработват тези политики и на практика да се създаде един уникален образец за България – Общински център, в който да бъдат приложени най-новите стандарти и постижения на палиативната медицина.
"Премахването на страданието е основно човешко право, но затова е необходимо да бъдат обучени лекари – специалисти по палиативна медицина. Палиативната грижа е мултидисциплинарна грижа.
В рамките на един проект, който ние току що спечелихме в МУ – Пловдив по мое предложение бяха включени две докторски програми за научна специалност „Палиативна медицина“ и „Гериатрия“, които ще станат основата, за да бъде допълнително създадена и призната от МЗ и клиничната специалност по палиативна медицина. Това е нашата цел, която преследваме от 2003 г. досега“.
Цялото интервю – от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..