"Аз съм ваксиниран, имам зелен сертификат и смятам, че е погрешно да се затваря каквото и да било. Хората трябва да повярват, че единственият надежден начин за минимизиране на заболеваемостта, е ваксинацията", заяви д-р Иван Кокалов - председател на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ.
По думите му, мерките трябва да бъдат в посока не затваряне, а ограничаване разпространението на заразата. Разнопосочните сигнали от специалисти са довели до недоверието у българите . Мерките през лятото не са били спазвани, поради "нашата балканска хитрост и усещането, че нас ще ни подмине".
"Не казвам, че всеки трябва да се ваксинира, но "зеленият сертификат" безплатното тестване трябва да ограничат разпространението на заразата и хората да повярват в това.
Като пример той посочи ваксинираните над 70% от граждани на Португалия, пътуването дори без маски в самолетите в Скандинавските страни - ситуация, към която ние трябва да се стремим.
Не локдауна, а контролът по изпълнението на мерките и ваксините ще проработят в интерес на гражданите и бизнеса.
Д-р Кокалов подчерта, че ваксинацията е зациклила не поради смяната на министрите, но все пак безвремието, двукратното ходене на избори, липсата на мерки са допринесли много за рязкото повишаване на заразяването и смъртността.
"На мене ми е странно, защо човек трябва да се страхува, особено, ако няма и противопоказания за ваксинация. Аз не съм си слагал никакви ваксини, освен задължителните, но сега през юни реших да се ваксинирам не само защото ще пътувам, но и заради това, че през времето е доказано, че ваксинацията помага за ограничаване на заразата.
Нито Бил Гейтс ще следи баба Ангелинка от Антоново къде отива, но заради такива измишльотини, на които хората повярваха, сега е ограничена степента на ваксинация".
По думите на д-р Кокалов, ЕК има вина, че ваксинацията е закъсняла и приоритетно в началото не са били ваксинирани най-уязвимите групи. "Трябваше да има план, заради това да няма разнобой между колегите. Трябваше да се каже, че инфекцията е все още неизучена, но тя е най-доброто. При нас един ден се говори едно, а на другия - друго".
Д-р Кокалов препоръча да не се прекалява със свободата на избора, защото всеки трябва да бъде защитен. Антиваксърът също има право, но той не трябва да застрашава здравето на другите.
"Ние живеем не в джунглата, а в обществото, а там трябва да има норми".
Целта на страната ни и на синдиката е повишението на доходите. "Трябва да си кажем истината в очите. Не може да се поддържа здравна мрежа с това заплащане, защото болниците без апаратурата и лекарите са нищо. Затова си поставяме за цел да започнем преговори за едно чувствително повишаване на доходите в здравеопазването, за да могат хората да получат добро заплащане и да си гледат децата и семействата в България".
Д-р Кокалов подчерта, че и частните болници се издържат от обществения ресурс и от него не трябва да се формира печалба. "Ако говорим за конкуренция, болниците трябва да са поставени на равна основа. Някой трябва да обясни от какво от здравната вноска ще отива за издръжка и какво ще отива за печалба, но с 8% да успеете и едното и другото, е невъзможно. На пациента не трябва да се гледа като на портфейл. Здравеопазването е социална дейност, която има икономическо изражение, а не икономическа дейност, която има социално изражение.
Дискусията предстои, но колкото по-малко пазар в здравеопазването, толкова по-добре. Няма да подкрепим много фондове и много каси, защото това няма да направи качеството на здравеопазването по-добро, заяви още д-р Кокалов.
Цялото интервю - от звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..