Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуалната Вселена ще заличи усещането за добро и зло


Какво представлява „Мета – Вселената?“  Трудно е да се опише, защото все още не съществува – отбелязва агенция Блумбърг. 

Дават се някои определения, като „Виртуален свят“,  като някои популярни компютърни игри, само че много по-реалистично и с усещащо се лично присъствие в един такъв виртуален свят.

Доколко това е нещо далечно и реално осъществимо в близко бъдеще?

Никой не знае какво точно ще е това. По-скоро ще е нещо далечно, защото съм почти сигуен, че няма как то да се реализира в следващите 10-15 г. и дори съм още по-скептичен – коментира  IT експертът Димитър Ганчев.

Никога досега не се е случвало точно това, което някой е предсказал.  Ние със сигурност след 10-15 г . ще сме свидетели на някакви различни начини на общуване,  различни от сегашните, убеден е Димитър Ганчев.

Доколко виртуалната реалност е нещо като концептуален проект? 

В момента има в известна степен такава виртуална реалност – някои от игрите са пример за това.  Но, дали един ден  ще имаме желанието да ползваме тази технология, е друг уместен въпрос.  Защото визионерите понякога не могат да си представят какво точно искат хората, макар чу умеят  добре да си представят възможностите  на самата технология.

Дали след 10 г. ще се налага да  правим някои неща, които вършим сега – например онлайн срещи и други подобни виртуални събития -  това също не се знае.  Убеден съм, че никой няма да познае каква точно ще бъде мрежата на бъдещето, но със сигурност някой трябва да започне  работа по това.

Самата Мрежа вече е все по-глобална, отколкото социална. Става ли комерсиалният интерес, който я движи,  вече застрашително опасен за хората?  

Бизесът няма такава отговорност -  да мисли за това. В реалния свят все пак имаме реалности, опори, за които да се уловим,  докато във виртуалния няма да има нищо истинско – само имитации.

Очертава се и голямо поле за конспиративни теории, понеже няма да сме в състояние да различим истинското от фалшивото, а от там  постепенно и да различаваме доброто от злото – смята  IT експертът Димитър Ганев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24