Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виртуалната Вселена ще заличи усещането за добро и зло


Какво представлява „Мета – Вселената?“  Трудно е да се опише, защото все още не съществува – отбелязва агенция Блумбърг. 

Дават се някои определения, като „Виртуален свят“,  като някои популярни компютърни игри, само че много по-реалистично и с усещащо се лично присъствие в един такъв виртуален свят.

Доколко това е нещо далечно и реално осъществимо в близко бъдеще?

Никой не знае какво точно ще е това. По-скоро ще е нещо далечно, защото съм почти сигуен, че няма как то да се реализира в следващите 10-15 г. и дори съм още по-скептичен – коментира  IT експертът Димитър Ганчев.

Никога досега не се е случвало точно това, което някой е предсказал.  Ние със сигурност след 10-15 г . ще сме свидетели на някакви различни начини на общуване,  различни от сегашните, убеден е Димитър Ганчев.

Доколко виртуалната реалност е нещо като концептуален проект? 

В момента има в известна степен такава виртуална реалност – някои от игрите са пример за това.  Но, дали един ден  ще имаме желанието да ползваме тази технология, е друг уместен въпрос.  Защото визионерите понякога не могат да си представят какво точно искат хората, макар чу умеят  добре да си представят възможностите  на самата технология.

Дали след 10 г. ще се налага да  правим някои неща, които вършим сега – например онлайн срещи и други подобни виртуални събития -  това също не се знае.  Убеден съм, че никой няма да познае каква точно ще бъде мрежата на бъдещето, но със сигурност някой трябва да започне  работа по това.

Самата Мрежа вече е все по-глобална, отколкото социална. Става ли комерсиалният интерес, който я движи,  вече застрашително опасен за хората?  

Бизесът няма такава отговорност -  да мисли за това. В реалния свят все пак имаме реалности, опори, за които да се уловим,  докато във виртуалния няма да има нищо истинско – само имитации.

Очертава се и голямо поле за конспиративни теории, понеже няма да сме в състояние да различим истинското от фалшивото, а от там  постепенно и да различаваме доброто от злото – смята  IT експертът Димитър Ганев. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Възможно е някои европейски производства да се изнесат в САЩ

Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..

публикувано на 04.04.25 в 16:40

Въздухът, който дишаме - епизод 2

Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив.  Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..

публикувано на 04.04.25 в 13:06

55 години Факултет по дентална медицина в Пловдив

С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации.  Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..

публикувано на 04.04.25 в 09:56

Митата на Тръмп ще попарят като слана европейската икономика

„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света  и наложи мита за вноса.   За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24%  и т.н. Стабилността на управлението и търговските..

публикувано на 03.04.25 в 17:02

Историята на Пловдив започва от могилата на Брезовско шосе

Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта.  Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..

публикувано на 03.04.25 в 16:57