Πpoмeнитe пpeдвиждaха зaбpaнa зa yпoтpeбa нa aнтимиĸpoбни cpeдcтвa зa ycĸopявaнe нa pacтeжa и yвeличaвaнe нa дoбивa, ĸaĸтo и нa зaбpaнaтa зa yпoтpeбa нa aнтимиĸpoбни cpeдcтвa, зaпaзeни зa лeчeниe нa няĸoи инфeĸции пpи xopaтa.
Мартин Хауслинг от групата на Зелените, един от лидерите на идеята, още през 2016 година казва: Много са антибиотиците, използвани директно в угояването на животните. Повече антибиотици се дават на здрави животни, отколкото на болни хора. Това трябва да се поправи спешно“.
Но предложението за тези промени не издържа на хилядите възражения на ветеринари и фермери, наздравни организации, а и позиции на държавни институтции, които се обявиха против.
Българските евродепутати, с едно изключение, също гласуваха против. Асим Адемов от ГЕРБ/ ЕНП обясни това като успех на експертността над популизма.
„ Ако това популистко решение беше прието, щеше да има негативо влияние върху здравословния статус на животните, хуманното отношение към тях и продуктивността. Щеше да навреди и на ветеринарните лекари“.
Страницата е затворена засега, казва Адемов. Тук са на едно мнение с Радан Кънев от Демократична българия/ЕНП. Но само дотук, защото Кънев, единствен от българските представитили в европарламета, гласува за зеленото предложение.
Той обоснова решението си с множеството експертни коментари и дебат в самата група на ЕНП, които го убедили в резонността на мерките. Според него сега „тъпкането на животните, които ядем с антибиотици ще продължи и разпростанението на бактерии с антибиотична резистентност, които са причина за смъртта на десетки хиляди хора, ще продължи да се увеличава.“
Едни от най- сериозните опоненти на Резолюцията на Зелените са ветернирантите лекари, според които тезите на политиците едва ли не отричат професията им.
Д-р Вяра Гришина от Сдружението „Ветеринарна е- практика“ също смята, че дебатът за лечението с антибиотици не е приключил, но е категорично доволна от позицията на Европарламента. По думите и така са спасени не само животни , отглеждани със стопанско значение, които не биха могли да се лекуват, но и домашните любимци на милиони европейци.
Д - р Гришина обяви, че контролът върху ползването на атибиотици се ограничава, включително и в България. Увеличава се приемът на пробиотици и прилагането на вакснии, за да си избегне разболяване. Освен това препаратите вече са твърде скъпи и за фермите прилагането има става дори икономически неизгодно.
Тя смята, че разговорът има продължение и в посока на ползването на антибиотици от хората. Особено опасно е, когато те си ги предписват сами, предписват ги и на домашните животни.
Това трябва да спре, категорична е д-р Вяра Гришина.
Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова. Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..
Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...
През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..
От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..
Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната - София, Бургас и Харманли. Обученията по български език за бежанци в Пловдив..