Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От 34 години съм в Мюнхен, а у нас още ме учат как се живее там

Юлия Станкова от 34 години живее в Мюнхен, била е учител по пиано. Вече е пенсионер, което й позволява да пътува повече като често се връща в родния й Пловдив. 

В момента си е у дома и следи с интерес дебата за въвеждането на зеления сертификат на закрито. Ядосва се на реплики, че тук с мерките се прекалява в сравнение с Германия и другите западни страни. „От 34 години съм в Мюнхен и като се върна тук българите винаги ми обясняват как се живее в Германия“, казва тя и признава, че се е отказала да спори по темата. За нея въвеждането на зеления сертификат у нас е дори закъсняло, защото в Германия изискването вече работи и се спазва. Контролът и правилото „имунизиран, излекуван, тестван“ действат, категорична е Юлия Станкова.

 „Навсякъде се влиза със зелен сертификат – библиотеки, ресторанти, концерти, спортни събития“, разказва тя. До 10 октомври хората, които не притежаваха сертификат бяха задължени да представят бърз тест, който до тази дата беше безплатен, но сега вече е платен и струва от 18 – 20 евро, допълва пловдивчанката.

Разказва още, че няма дистанционно обучение в училищата, а децата носят маски, докато стигнат до чина си. След началото на учебната година две седмици е трябвало да стоят и с маски в час, заради опасения, че след лятната ваканция може да се стигне до ръст на болните. В часовете по музика не се пее, хоровете са ограничени до няколко деца, за да не се създадат условия за разпространение на инфекцията. В момента около 30 процента от учениците над 12 години са ваксинирани, а възрастните хора в социалните домове получават бустерна зона.

Доволна е, че вчера в ресторант в центъра на Пловдив са й поискали зелен сертификат, за да обядват със съпруга й на открито. „Сервитьорът ми каза, че сме единствените, които сме доволни от сертификата, тъй като останалите клиенти го псували, когато им искал документ“, споделя Юлия.

Според нея контролът и глобите са дисциплинирали германците, докато тук, не само, че почти нямаше мерки, но няма и контрол. 250 евро е в Бавария глобата, ако нямаш маска или я носиш под носа си. „Това е сума, която е голяма за всеки, независимо къде живее“, казва още тя.

Лично  прави забележки на пловдивчани, които не носят правилно маски, но отговорът е от типа „ти ли ще ми кажеш“ или „айде глоби ме“. „Аз не искам да Ви глобявам, аз Ви моля да спазвате мерките“, отговаря пловдивчанката с германски паспорт. На предишните избори се скарала и на членовете на секционната комисия, които носели маските си под брадата, а те й се развикали. „Секретът се взима от носа, а не от брадата, защо ги пазите тези бради“, репликира Юлия.

Според нея причините в България да има недоверие към ваксините са две – липса на редовно правителство и медиите, които дълго време са популяризирали мнението на антиваксъри, включително и лекари. „Германските медии не си позволиха подобно поведение, въпреки че през социалните мрежи антиваксърите пропагандираха“. Споделя още, че през пролетта се е прибрала в Пловдив, за да се ваксинира, защото в Мюнхен е трябвало да чака с месеци, за да й дойде редът. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58