Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преодоляване на последиците от COVID-19 в рибарските райони


Ковид кризата се отрази негативно и на сектора Рибарство заради ограниченията за движение в първите месеци на пандемията. Това бе отчетено на среща на Националната рибарска мрежа в Пловдив. Това редуцира договорите с доставчици, отрази се и на работата на заведенията.

Припомняме, че през април 2020 година Съветът на ЕС направи промени в регламентите на Европейския фонд за морско дело и рибарство и общата организация на пазара. С тях работещите в бранша получиха подпомагане заради временното преустановяване на риболова. Бе разрешено и да се увеличи подпомагането за количествата продукция, която се съхранява принудително и не може да се продаде заради затворените заведения и пазари.

На срещата в Пловдив бяха дискутирани посоките, в които секторът ще бъде подпомаган от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури в новия програмен период от 2021 до 2027 година. Една от мерките подпомага създаването на организации на производители. Такава подкрепа е имало и в предишния програмен период, но резултатът е само една организация. Според Стоян  Котов, шеф на дирекция „Морско дело и рибарство“ в Министерството на земеделието, става дума за естествен процес, който ще намери своето продължение в следващите години:

Високата цена на електричеството е в тежест и за рибните стопанства в страната. Цветелин Венев, който има рибно стопанство в района на Тетевен, търси решение в собствено производство на електроенергия.

Такива проекти ще получат финансова подкрепа от Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури, обясни Стоян Котов.

Предвижда се финансовата подкрепа от  Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури да бъде насочена към устойчивото развитие на дружествата в бранша, както и да продължи подкрепата за преработвателната промишленост и създаването на  пазари за продуктите от риболов и аквакултури. Същевременно ще се насърчава развитието на синята икономика. Целта е да се запазибиологично разнообразие в моретата, което е застрашено от замърсяването, прекомерния улов и унищожаването на местообитанията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В момента е неатрактивно да се отваря аптека

„ Организацията беше създадена с условие в нейния устав – член първи, според който собственици на фирми юридически лица могат да бъдат пълноправни членове на организацията и това са лица, при които 50% от собствеността са на магистър фармацевт. Било то с една или с до 4 аптеки, както е в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина “..

публикувано на 31.05.24 в 15:53
Д-р Гергана Гешанова

Родителите на 77% от децата-пушачи, пушат вкъщи

На 31 май отбелязваме Световния ден без тютюн, който тази година е под мотото „Защитата на младите хора от намесата на тютюневата индустрия“. В България по данни на НЦОЗА от Национално представително проучване, проведено през 2020 г. във възрастта от 10-19 г. над 40% от учениците са запалили първата си цигара на 14-15 години. Всеки шести е..

публикувано на 31.05.24 в 10:15

Безопасността е най-важна при избора на детски играчки

Как да избираме безопасни играчки за децата, може ли да се върне закупена играчка и при какви условия?, коментира за програма "Точно днес"  Габриела Руменова, основател на онлайн платформата "Ние, потребителите". Тя припомни, че при избора на играчки и други детски стоки за подаръци на малчуганите за 1 юни безопасността трябва да е водещ елемент...

публикувано на 31.05.24 в 09:46
Йонко Иванов

Абсурдна е идеята да се ограничават шофьорските изпити

Как гледат автоинструкторите на предложението на държавата за своеобразен таван на шофьорските изпити – кандидатите да се явяват само 4 пъти за 6 месеца на изпит. Коментарът по темата е на Йонко Иванов, председател на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка. „Това е пълен абсурд. За да се предложи едно нещо, и то да бъде..

публикувано на 30.05.24 в 16:36

Опрени сме на стената, ще стачкуваме!

Тоя Балкан е калоферски от 500 години. Тука от 25 години някой казва: Той вече няма да е на калоферци.  Ний навремето сме се договаряли с оня султан, дето е превзел половината Европа. Днеска просто няма с кой да се договаряме! Така  животновъдът от Калофер  Тодор Диклиев  описа ситуацията с ограничената паша на животни в..

публикувано на 30.05.24 в 16:21