Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КЗД призовава да се ревизира заповедта за зеления сертификат

| обновено на 26.10.21 в 16:00

Комисията за защита от дискриминацията определи въвеждането на зеления сертификат като дискриминационна мярка.

"От една страна целта ни е да успокоим хората, които мислят, че правата им са нарушени, а от друга - да бъдем коректив на държавния апарат, който въвежда ограничителните мерки", коментира Орлин Колев, член на Комисията за защита от дискриминацията (КЗД), който е и доктор по конституционно право, и  преподавател в Софийския университет. 

Може да се определи становището на комисията така: КЗД призовава да се ревизира заповедта за зеления сертификат, поясни той.

По думите на Колев трябва да се спазва принципът на пропорционалността - да се въвеждат мерки, които да постигнат целта, но които да са щадящи. "Ако цитирам една китайска поговорка - не е нужно да убиваме комар с топ".

"Златната среда" при КОВИД-мерките е възможна, но това е висш държавнически пилотаж, посочи още Орлин Колев. "Не трябва да има рязка граница между ваксинирани и неваксинирани, а преболедувалите също трябва да се ползват с привилегии. Всяка група да се ползва с различен обхват на мерките", смята членът на КЗД.

От момента на въвеждането на зеления сертификат до досега в комисията са получени над 10 запитвания от граждани и 6 жалби, посочи Колев. 

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Орлин Колев от КЗД е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09