Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Количеството на антителата не може да е критерий за защита

„Решението за допускане възможността  за издаване на зелен сертификат за наличие на антитела е безкрайно комплексно,  от медицинска и от икономическа гледна точка. Като вирусолог обаче мога да кажа, че то  не е много добро, защото антитяловите отговори са много различни -  изключително разнообразна е човешката популация в антитялов отговор. Затова, въз основа на множеството направени изследвания в света, това не се приема като официален документ“, подчерта вирусологът доц. Любомира Николаева Гломб от НЦЗПБ.

Тя обаче заяви, че някои от страните са приели този сертификат за вътрешно ползване, за да се разхлабят наложените на хората ограничения и вероятно така компромисно ще постъпи и България.

Човешката популация в имунния си отговор е безкрайно хетерогенна. Колкото и да са рекламирани тестовете, че представят вируснеутрализиращата активност, това не е така. 

"Вируснеутрализираща активност означава доколко антителата неутрализират жизнеспособността на вируса и не му позволяват да влезе в живата клетка, а това се прави с много фина и трудоемка методика, само в определени за целта лаборатории и  със съответния персонал.  В България такава лаборатория няма, защото това е много скъпо нещо и се създава с научни цели".

Доц. Гломб бе категорична, че количеството на антителата не може да бъде критерий за защита.

„Ако можеше чрез количеството на антителата и с наличните тестове в търговската мрежа не само у нас, но и в света, да се гарантира  защита, щяха ли фирмите-производителки на ваксини да си дават парите за изключително тежките и изключително скъпи клинични проучвания за ефикасността на ваксината, въз основа на това, колко от ваксинираните и съответно – от неваксинираните са се разболели. Това не се прави, затова да не фаворизираме тези тестове“.

Доц. Гломб нарече „чудесна новина“ факта, че е нарастнал броят на желаещите да се ваксинират. Тя обаче посъветва хората да не се плашат от прочетеното в учебниците от преди 40 и повече години, че  ваксини по време на пандемия не се правят.

„Това не е така. Светът през това време се промени много, да не говорим за науката.. Една седмица нечетене по темата SARS COV2 и Ковид-19 те изхвърля от борда на информираните хора. Отдавна епидемиите се овладяват чрез имунизации“.

За тези две години на заразата са създадени тестове с  много добра специфичност и чувствителност, заяви още доц. Гломб.

Чуйте повече от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Алексей Кожухаров в "Добро утро, ден!"

В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..

обновено на 17.01.25 в 17:09

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04