Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първо издание на "Град под града" - Психогеография

Как се измерва количеството усещане, което даден град предлага. Психогеографията е наука, която е пресечната точка на психологията и географията. Тя се фокусира върху нашите психологически преживявания на града и разкрива или осветлява забравени, изхвърлени или маргинализирани аспекти на градската среда. 
Терминът звучи малко езотерично, но тук, уверявам ви, място за езотерика няма. И теорията, и практиката на психогеографията съществуват от 1955 г., когато френският теоретик Гай Деборд е измислил термина. Докато се появи от ситуационното международно движение във Франция, практиката има дълбоки последици. 
Тази наука има крайно подходящо приложение в Пловдив, тъй като това е град, който се е менил толкова много през годините, че дори в рамките на няколко метра, един фланьор, което ще обясня малко по-късно какво означава, макар, че ще се досетите, може да стане свидетел на множество периоди в човешката история. 
Фланьорът е всъщност по-изисканият френски еквивалент на пловдивската хаймана. Той обича да се разхожда, да се губи нарочно, да наблюдава извивките на сградите и да се пита най-вече защо в Кичук Париж се чувства по един начин, а в Смирненски по-коренно различен. 
Хайманата изключва целенасоченото ходене, защото то има дневен ред, и не му позволяваме да усвои адекватно някои аспекти на градския свят. Ето защо отклонението от отъпкания път е от съществено значение за психогеографията.
Фланьор или хайманата е фигура, замислена през 19-ти век във Франция от Шарл Бодлер и популяризирана в академията от Уолтър Бенджамин през 20-ти век. Романтичен, флалньорът се разхождаше из улиците, без ясна цел, освен да се скита, казва Бодлер





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Доц. Христо Паунов в "Добро утро, ден!"

За правото и справедливостта, за уроците, които преподавателите учат, за благородството на доброволния труд, за пътешествията и черно- бялото фото  – за всичко това с чувство за хумор и намигане към съвремието говорим тази седмица в „Добро утро, ден!“. Преподавателят по Конституционно право и омбудсман на ПУ "Паисий Хилендарски" доц. Христо Паунов е..

обновено на 17.05.24 в 16:45

Заплатите в България настигат ръста на цените

Заплатите в България настигат ръста на цените, но това се дължи на факта, че догонваме инфлацията, а не защото българите са обеднели или са забогатели.  Това коментира икономистът Стоян Панчев от Експертния клуб за икономика и политика след като НСИ излязоха с анализ, според който у нас се наблюдава рекордно повишение на заплатите. Само за..

публикувано на 16.05.24 в 17:05

Децата трябва да се възпитават от цялото общество

Психологът Иван Игов коментира в предаването "Ден след ден" поведението на близнаците Борислав и Валентин Динкови, обвинени, че са съучастници в убийството на Димитър Малинов от Цалапица.  "Тук не може да става дума за психопатно отклонение или социопатно поведение. Просто те са момчета, израснали в среда, в която насилието и дори човешкият живот..

публикувано на 16.05.24 в 15:04

Ваксината срещу коклюш е една от най-изследваните и е безопасна

Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш ? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев , ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините. Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.  "Има..

публикувано на 16.05.24 в 10:10

Университетите не могат сами да покрият по-високите заплати

Работещите във висшите учебни заведения заплашиха с ефективен протест на 20 май и символични действия на  празничния 24-ти. От служебното правителство заявиха, че ще предоставят 39 милиона лева за увеличение на възнагражденията на академичния състав.  "Властимащите реагираха много бързо и дадоха индикации, че са готови на диалог и конкретни..

публикувано на 16.05.24 в 08:52