Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Списанието на българите в Унгария на 30 години

| обновено на 31.10.21 в 11:34

„Хемус“ е двуезично списание за обществен живот и култура, основано в Будапеща през 1991 година. Списанието е издание на българската общност в Унгария, но не е затворено в нея. В продължение на 30 години, то представя българската култура в нейните различни проявления – литература, изобразително изкуство, театър, музика и танц, история и обществени науки, чрез авторски текстове, разговори, интервюта и кръгли маси. През 2013 година, списание „Хемус“ получава учредената същата година награда на Фонд „13 века България“, за българска медия по света. 

През месец октомври, годишнината на списанието бе отбелязана със събития, в няколко големи града в България. В събитието в Пловдив, участваха още Габриела Хаджикостова, която през 1996 година, основава в Будапеща българската театрална формация „Малко театро“, както и музикантът и художник Николай Иванов ОМ. Част от събитието бяха и Красимира Кръстанова, декан на философско-историческия факултет на ПУ и Борис Минков от списание „Страница“, София.

„В началото на 90-те години в Унгария, се появявиха възможности, за националните малцинства да създадат свои печатни органи, да получат по-широка културна автономия. След това, тези права бяха затвърдени в специален закон. Нашето списание беше едно от първите, което беше създадено. При представянето на списанието в София, Пенка Ватова, която е изследовател на периодичния печат каза, че няма такова българско литературно списание в условията на свободен печат, което да е излизало толкова дълго време“, сподели за радио Пловдив, главният редактор на списанието от 2001-на година, Светла Кьосева. 

При гостуването на екипа на „Хемус“ в Пловдив, тя разказа повече за списанието, за българската общност в Унгария, за българското училище в Будапеща, което съществува над 100 години и за това, как оцелява то и културата в условията на пандемия, от гледна точка на реалността в Унгария. Интересуват ли се българите в Унгария, от обществения живот в България?

Светла Кьосева живее и работи в Будапеща. Завършва история и философия в СУ "Св. Климент Охридски". Освен, главен редактор на списание "Хемус", тя е и редактор на радиопредаване на български език в Унгарското радио. Превежда съвременна унгарска поезия и проза. В неин превод, в България, са излезли над 200 публикации и близо 40 самостоятелни книги.

Светла Кьосева, гостува в неделния „Шейкър“.

Чуйте повече, в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Празничен концерт за Китайската Нова година в Пловдив

„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от  Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България   и в него ще участват китайски и..

публикувано на 07.02.25 в 12:19

В "Срещите" разговор за виното и любовта

В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно?  Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца?  Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.

обновено на 07.02.25 в 10:32

Съвместна изложба на български и турски преподаватели в ГХГ

„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..

публикувано на 07.02.25 в 05:47

Премиера на "Д-р Дулитъл" в Кукления театър в Пловдив

Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..

публикувано на 07.02.25 в 05:44

Изложба "Съвременна графика" се открива в ДПХ

Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..

публикувано на 07.02.25 в 05:41