Нов европроект ще помага за дигитализация на висшето образование в седем български университета, в Института по микробиология на БАН и Националния център по заразни и паразитни болести. Днес бе даден старт на проект “ОМНИА”, чийто бенефициент е Медицински университет Пловдив. Партньори са Медицинските университети в София и Плевен, ПУ „Паисий Хилендарски“, Университетът по хранителни технологии, както и Национална спортна академия и Тракийски университет в Стара Загора.
Безвъзмездната финансова помощ по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" и Европейския социален фонд е 4,7 млн. лева. С тези средства ще бъдат разработени и реализирани (на български и на английски език) девет нови докторски и магистърски програми, съобщи ректорът на МУ-Пловдив проф. Мариана Мурджева, ръководител на проекта. Тя уточни, че програмите са по „Медицинска микробиология и лабораторна имунология“, „Спортна физиология, спортна кардиология и спортна травматология“, „Диететика“, „Иновативни лекарства“, „Предприемачество и иновации във фармацевтичния бизнес“, „Биостатистика“, „Палиативна медицина“, „Гериатрия“, „Медицина, психология и вяра“.
По проекта ще бъдат обучени около 100 магистри и докторанти, като първите студенти ще бъдат приети през академичната 2022/2023 година, каза координаторът от Пловдив проф. Диляна Вичева, заместник-ректор на МУ-Пловдив. Тя допълни, че до март 2022 г. предстои акредитация в НАОА, като завършилите успешно ще получат за първи път в България една диплома, издадена от два или три университета. Ще бъде създаден виртуален университет Медтех и ще бъде подпомогнато кариерното развитие на преподаватели и студенти.
Ще се създаде мрежа на кариерните центрове на партньорските университети за по-продуктивна връзка на бизнеса и студентите.
Асоциирани партньори са университети в Гърция, Франция и Италия. Крайният срок за проекта е до декември 2023 г., като приемът на студенти и докторанти ще започне от март до декември следващата година.1800 студенти от 9 български научни институции да получат знания и умения за тяхната бъдеща реализация на пазара на труда, осъществяването на предприемаческите им идеи, създаването и развитието на собствен бизнес. В името на проекта ОМНИА /лат. – „всичко”/ се вплита стремежът на МУ-Пловдив и партньорите им да обгърнат повече аспекти на съвременния живот.
Скъпи слушатели, зрители и почитатели, Да посрещнем 2025 година с Вяра в доброто, Надежда за мир, Любов в сърцата и Мъдрост в душите! Пожеланието от нас е да се сбъдне новогодишната благословия: Сурва, сурва година, весела година! Зелен клас на нива, голям грозд на лозе, жълт мамул на леса, червена ябълка в градина, пълна..
Предвижда се създаването на Общинско предприятие „Зоологическа градина-Пловдив“, съобщи заместник-кметът по екология Иван Стоянов.Планирано е съставът му да се състои от 10 души като част от служителите ще бъдзат прехвърлени от общинското предприятие „Зооветеринарен комплекс“. Целта е зоопаркът да бъде завършен и да бъде отворен за посетители...
На 31 декември гишетата на Община – Пловдив и дирекция „Местни данъци и такси“ ще работят от 8,30 часа до 11 часа. На 2 януари, първият първият работен ден за новата година, дирекцията по „Местни данъци и такси“ ще работи с граждани от 13 часа.
В Пловдив жителите и гостите на града ще посрещнат Новата 2025 г. на площад „Стефан Стамболов“. Празничната програма ще започне традиционно в 22:00 ч. и ще продължи до 02:00 ч. на 01.01.2025 г. Водещ ще е Деян Славчев – Део. На сцената ще излязат група Таралеща, световноизвестния реге/денсхол артист Jahmmi Youth,Фолклорен ансамбъл „Тракия” и..
В Пазарджик празничната новогодишна програма ще е на централния площад "Константин Величков". На "Тортата", както я знаят пазарджиклии, жителите и гостите на града ще се съберат, за да изпратят заедно 2024-та и да посрещнат новата 2025-та година. На сцената ще се качи Бандата на Пецата – това е бившият вокал на рок група "Контрол" Петър Станоев...