Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И индустрията ще получи по-евтин газ

Част от работодателските организации протестираха срещу решението на КЕВР за по-ниски цени на природния газ от 1 ноември. Според тях намалението ще е само за топлофикациите и крайните снабдители, а индустриалните предприятия ще ползват от началото на месеца газ, който е по-скъп с 27 на сто в сравнение с октомври. Обвиненията им към КЕВР са ,че се превръща в социална агенция, че прави кръстосано субсидиране като с по-скъпия газ за бизнеса си позволява да поддържа по-ниски цени за бита.

Регулаторът следва да определя една и съща цена на обществения доставчик към всички негови клиенти. категорични са индустриалците.

От КЕВР отговориха, че решението за цената на природния газ от 01 ноември 2021 г. е законово. "Цените се утвърждават ежемесечно и се прилагат от първо число на месеца, за който са утвърдени", цитират отговора на регулатора работодателските организации.

От Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори обаче отбелязват, че междувременно от КЕВР и "Булгаргаз" са влезли в разговор с тях, така че да се намери решение за по-евтин газ и за индустрията.

"Намериха се резерви, така че намалението на цената на природния газ да бъде за всички потребители и всъщност "Булгаргаз" вече заяви, че е внесъл в КЕВР ново заявление за утвърждаване на цена", каза пред Радио Пловдив председателят на федерацията Ивайло Найденов.

"Смятаме, че това е справедливият подход, тъй като тези количества газ, които сега "Булгаргаз" ще вземе от "Газпром" на намалени цени, на миналогодишните цени, са всъщност количествата, които през миналата година българската индустрия и енергетика не изразходваха поради намаленото потребление заради пандемията", обясни той.

ОТ БФИЕК отчитат, че цената на природния газ за ноември след преразглеждането от 93, 19 лв. за мегаватчас ще е с около 1-2% по-ниска спрямо октомври. "Със сигурност е с 30 на сто по-ниска от това, което щяхме да плащаме, ако не беше подадено новото заявление", отбеляза Ивайло Найденов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09