Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вирусът непрекъснато мутира

 "Вирусът е може да се каже, "живо същество", което непрекъснато мутира. Практически не можем да кажем за какъв период от време ще постигне мутации, които да бъдат по-малко болестотворни и да предизвикват по-малко зарази.  Това е свързано и с нашумялата напоследък  А-30, вариант на въпросния вирус, който е известен още от пролетта. Потенциалното му по-голямо болестотворно действие бе разкрито в научните публикации съвсем наскоро". Това подчерта молекулярният биолог от БАН проф. Маргарита Апостолова. 

По думите й, няколко са вариантите за преодоляване до някаква степен  на вируса  -  вирусът да мутира естествено или  да бъдем ваксинирани, като бъдат създадени и лекарства за лечение на Ковид-19.

"Ситуацията е такава, че не можем да живеем отделно от цялото общество и хората да не предпазват себе си и околните. Дори и в Китай, където имаше пълен локдаун,  в различни градове вирусът се появява отново, в зависимост от това, какво се е случило".

 Според проф. Апостолова,  ние трябва да се научим да живеем с вируса, да не забравяме, че грипните вируси се появяват всяка година, а  за съжаление, този се появява по-често и затова отчитаме тези вълни. 

"А-30 е изследван на клетъчно ниво, беше забелязан през пролетта в Ангола и в Швеция, но се смята, че е възнакнал в Танзания и той беше секвениран,  като бяха разкрити  промените в последователностите на генома в този вирус и те никак не са хубави. Свързани са с местата, където са направени ваксините срещу този S-протеин   така, че те да действат. С други думи, направените към момента ваксини не е ясно колко ефективни ще бъдат към  S-протеина и към този вариант". 

Проф. Апостолова подчерта, че на учените е направил впечатление и фактът, че там, където вирусът се свързва с рецептора, който навлиза в нашите клетки и е свързан с регулацията на кръвното ни налягане, също има мутации, които го карат по-лесно да влезе. 

 "Има и друга мутация, която подпомага навлизането на този вирус, който не се е разпространил така бързо като Делта, но генетичните му характеристики подпомагат още по-бързото му разпространение".  

Високото технологично ниво, на което са произведени сегашните RNK-съдържащи ваксини, могат много бързо да бъдат променени, за да се създаде по-ефективна ваксина и към новия вариант, подчерта още проф. Апостолова. 

Тя препоръча предстоящите избори да бъдат организирани така, че да не се задържат  много хора на едно място дълго време. 

Чуйте повече от звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българската аристокрация е не по-малко бляскава от западната

Днес е премиерата в столицата на книгата "Аристокрацията на Второто българско царство" от проф. Николай Овчаров. От издателството са написали за това изследване, че "аристокрацията на България по време на Второто българско царство е била не по-малко бляскава и горда от великолепните благородници – херцози, графове и барони на..

публикувано на 15.04.25 в 17:05

Хората трябва да повярват в мисията ни - работещ зоопарк

Първо информационно събитие под надслов "Зоопарк Пловдив – мечти и реалности за бъдещето"  ще представи информация за бъдещето на  зоологическата градина и  с него започват поредица от активности, които съчетават забавление и образование в природна среда. Основната част от програмата включва образователна лекция, посветена на програмата за..

публикувано на 15.04.25 в 16:45

Работодателите се научиха, че трябва да задържат кадрите си

Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) представи най-новото си национално изследване, което разкрива ключови тенденции на пазара на труда за периода април – септември 2025 г. Проучването обхваща 1078 компании от 12 сектора за периода април - септември 2025 г. Макар че наемането на нови служители не спира, българските работодатели стават..

публикувано на 15.04.25 в 16:14

МВР, АПИ и общините да изготвят стратегия за пътната безопасност

МВР ще купи и ще пусне в трафика необозначени полицейски автомобили, които да спират шофьори за проверка. Така полицаи с цивилни коли ще контролират агресивните шофьори и такива, които нарушават Закона за движение по пътищата.  Ще се даде възможност шофьорите да плащат глобите на пътя, веднага след установяване на нарушението. Това обяви..

публикувано на 15.04.25 в 14:25

Седем аргумента защо не трябва да се връщаме в "езиковото гето"

Борис Петров е старши учител по  английски език в  Езикова гимназия „Пловдив“. Провокиран от намерението за "преосмисляне" на досегашната приоритетна роля на чуждоезиковото обучение и засилване на това по природни науки и математика, което се лансира от министъра на образованието, той изпрати до МОН писмо, в което аргументира защо това не трябва да..

публикувано на 15.04.25 в 11:41