8 пъти дарилият кръвна плазма за лечение на хора с коронавирус пазарджиклия Димитър Йонов вече е с бустерна доза ваксина. Но това не го спира и добавя в мисията си да помага в корона-кризата с фейсбук група. В нея публикува научни статии за ползата от ваксините и вярва, че така може да мотивира тези, които се притесняват да се имунизират все още.
36 годишният телекомуникационен инженер, за когото сме ви разказвали, че започва своята връзка с COVID-19 миналия ноември, преболедува вируса, изолиран от семейството с двете му деца. 40 дни по-късно вече е решил, че ще дари кръвна плазма, за да помогне в лечението на някого в нужда.
„Някои от хората бяха от Петрич – и двамата възрастни, мъж и жена, независими един от друг, не семейство. Имаше хора от София от болницата „Света Анна“. Имаше една жена, която от социалните мрежи призова за плазма за баща си – тя самата беше в Гърция и не можеше да помогне. Хората са благодарни, всички се възстановиха“ – разказва Димитър, сам баща на две деца.
На въпрос какво е чувството, което изпитва, когато помогне, отговаря: „Дали си дарил частица от себе си или си помогнал на някого да пресече улицата – то е едно и също“.
Въпрос на възпитание и добри намерения, но и отговорност към обществото е ваксинирането срещу коронавирус –допълва 36 годишният инженер.
„Много се заговори за права и свободи. Но на първо място, за да си свободен, трябва да си отговорен към останалите. Защото това засяга целия свят и изглежда по-страшно от вайна. Затова хората трябва да се ваксинират и да повярват в науката.“
С тази мисъл Димитър Йонов се ваксинира и с бустерна доза ваксина. А сега вече развива и група във фейсбук в полза на кови-имунизациите.
„Групата се казва Ваксини COVID 19. За да може някой, който се колебае, да прочете изцяло медицинска информация, подкрепена с научни факти без дезинформация, за да може да вземе правилното за себе си решение – да опази здравето си.“
Чуйте интервюто с Йонов в звуковия файл.Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..