От днес зелен сертификат се издава и на хората с антитела след преболедуван Covid. Той обаче, ще важи само в рамките на страната за време от 90 дни. За да се сдобие с него, тестваният трябва да има антитела след прекаран Covid в определена стойност - над 150 БАУ.
От „Информационно обслужване“ подчертават, че изследването за антитела трябва да е направено след 11 ноември от лаборатория, която е успешно интегрирана с Националната здравно-информационна система.
Наплив за тестване на антитела в сравнение с досегашните сутрини отчетоха в сертифицирана лаборатория срещу ВМИ Пловдив.
„По принцип при нас през целия ден има много хора. Най-често се правят антигенни тестове, които се изискват за работа. Но от вчера имаме и наплив от хора, търсещи информация относно тестовете за антитела“, споделя рецепционист в лабораторията.
За някои обаче, тестовете за антитела, които са на стойност около 30 лв., са прекалено скъпи.
„Дойдох за тест, но няма да си направя, защото аз съм пенсионерка и за мен е скъпо“, казва една от чакащите.
След наша проверка пред РЗИ и болница "Пълмед" рано сутринта обаче установихме, че повече желаещи да си направят тест за антитела, от обикновено няма.
„Ние започнахме в 8 ч. сутринта, няколко души минаха още преди това, но не повече от нормалното“, споделят лаборанти.
Някои от чакащите разказват, че се нуждаят от втори тест за антитела, защото първият не се признава.
„При първия тест имат над 2000 единици, сега се надявам пак да имам много. Ако не - бих се ваксинирала“, каза възрастна жена.
При други тестът за антитела е наложителен, защото са боледували в чужбина и регистрация за тях в българската здравна система липсва.
В интервю за Радио Пловдив ректорът на Медицинския университет в Пловдив и главен координатор на Експертния съвет по клинична имунология проф. Мариана Мурджева призна, че има компромиси с въвеждането на тестове за антитела, но чрез тях ще бъде извадена част от скритата заболеваемост.
Тя каза още, че в имунологичните лаборатории у нас има достатъчно лекари специалисти, които да направят изследванията, въпросът е дали ще има достатъчно тестове.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..