Огнище на птичи грип е открито във ферма за кокошки в село Трилистник. От Българската агенция по безопасност на храните съобщават, че това е второ огнище в обекта за тази година и пето от 2017-та до днес. В момента в него се отглеждат над 30 хил. птици, като съмнението за заболяване сред тях е породено от повишена смъртност.
Със заповед на изпълнителния директор на БАБХ предстои да се умъртвят по хуманен начин заболелите и контактни птици в обекта и да се обезвредят труповете под официален надзор и по начин, недопускащ разпространяване на болестта.
Около птицефермата са определени: 3-километрова предпазна зона, в която попадат село Трилистник от община Марица, село Стряма и Държавно ловно стопанство „Чекерица“ в община Раковски. В 10-километрова наблюдавана зона попадат селата Рогош, Скутаре, Маноле, Манолско Конаре, Ясно поле, Динк, Крислово, Калековец, Желязно и Войводиново. В община Раковски под наблюдение ще са града, Стряма и Шишманци. Ще се наблюдава и Садово.
Извършва се епизоотично проучване и се проследява движението на домашни и други птици, яйцата и животинските продукти, добити от тях, както и фуража за птици и транспортните средства, свързани с технологичния процес в двете зони.
От началото на годината у нас са потвърдени 9 огнища, между които и новото в село Трилистник, както и 2 случая при диви птици.
Подробности по темата може да чуете от звуковия файл в интервюто с директора на Областната дирекция по безопасност на храните в Пловдив д-р Иван Шиков.Епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава усложнена по отношение на заболяването шарка по овцете и козите. Към момента броят на констатираните огнища в област Пловдив е 94. Броят на засегнатите животни в областта е около 9 000. В тази връзка Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) със заповед на Изпълнителния директор..
През месец юли, пазарджишките пожарникари са реагирали на 321 произшествия, като от тях 99 са пожари. Продължава засиления мониторинг на рисковите територии - горски и земеделски площи. И през този сезон , над 85 процента от пожарите са предизвикани от човешка престъпна небрежност. Втората причина е неизправна земеделска техника. Най-много са..
Днес главно над Западна България ще се развива купесто-дъждовна облачност. Ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици, като по-интензивни ще са явленията в крайните западни райони и в планините. Има условия и за градушки. Предимно слънчево ще се задържи времето в Централна и Източна България . Вятърът в Западна България ще започне да..
Община Пловдив ще усвои максимално средствата, отпуснати по инвестиционната програма на МРРБ за реализиране на големи инфраструктурни проекти в града. Това увери пловдивският кмет Костадин Димитров, който отговори на питане на съветниците от групата на „Независими за Пловдив“. В него те изразяват безпокойството си от липсата на напредъкт на..
До 18-ти август ще бъдат отстранени всички течове в новата сграда на детска градина „Каменица“ в Пловдив. Това става ясно от отговор на заместник-кмета по строителство Хакъ Сакъбов на питане на общинските съветници от ПП-ДБ доктор Борислав Матеев и Владимир Славенски. Нередностите ще бъдат отстранени за сметка на фирмата изпълнител. „След..